Nowoczesna łódź zadba o bezpieczeństwo na Zalewie Wiślanym

0
313
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

We fromborskim porcie odbyło się oficjalne przekazanie nowoczesnej łodzi „Parker 800”, która patrolować będzie Zalew Wiślany. Inwestycję wsparł samorząd województwa warmińsko-mazurskiego w ramach Funduszu Wsparcia Policji.

Co roku samorząd województwa przekazuje ze swojego budżetu środki na Fundusz Wsparcia Policji. Ideą projektu jest stworzenie warunków sprzyjających realizacji ustawowych zadań przez modernizację infrastruktury, sprzętu i wyposażenia, a także wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy.

W 2017 roku dofinansowanie zostało przeznaczone przede wszystkim na wydatki związane z bezpieczeństwem na drogach. Dzięki wsparciu m.in. naprawiono pojazdy służbowe patrolowe, dokonano przeglądów i legalizacji mierników prędkości czy doposażono warsztat samochodowy.

– W 2018 roku dofinansowanie wyniosło 200 tys. zł, a pieniądze zostały przeznaczone na zakup łodzi motorowej na potrzeby garnizonu warmińsko-mazurskiego – mówił podczas dzisiejszych uroczystości marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Nowa łódź przyczyni się do zwiększenia liczby patroli wodnych oraz skróci czas dotarcia na miejsce zdarzeń na Zalewie Wiślanym.

Sprzęt trafił do Komendy Powiatowej Policji w Braniewie, ale stacjonować będzie we Fromborku. W razie nagłej potrzeby będzie go można szybko przetransportować w inną część regionu. Jest to pierwsza łódź w województwie warmińsko-mazurskim, która doskonale radzić sobie będzie w trudnych warunkach morskich.

Łączny koszt zakupu wyniósł 419 tys. zł  (ponad 213 tys. zł z Programu Modernizacji Policji, 200 tys. zł z budżetu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego oraz ponad 5 tys. zł ze środków budżetowych Policji).

Łódź marki Parker 800 Pilothouse wraz z przyczepą podłodziową marki Temared oraz wyposażeniem ruchomym (m.in. certyfikowane koło ratunkowe, wiosła, pokrowce na łódź oraz silnik, lina kotwiczna, lina cumownicza, lina holownicza, gaśnica czy koc gaśniczy) została dostarczona przez firmę Parker Poland Sp z o.o. w Warszawie.

Łódź może przewieźć jednocześnie maksymalnie sześć osób. Sprzęt wyposażony jest w dwa silniki o mocy 150KM każdy (maksymalna prędkość nie mniejsza niż 40 węzłów) oraz w radar technologii 4g i echosondę.

BRAK KOMENTARZY