“Noc Sobótkowa” we Frączkach

0
3086

We Frączkach miała miejsce „Noc Sobótkowa”. Jest to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku.

„Noc Sobótkowa” jest organizowana od 15 lat. W tym roku widowisko uświetniły: Zespól Wokalny „CANTEMUS”, duet brytyjsko-amerykański Jeff Taylor i Trev Hill oraz Kapela „Krótka Polka”.

Organizatorem „Nocy Sobótkowej” we Frączkach było stowarzyszenie „Nasza Wieś”, którego założycielką i przewodniczącą jest, członkini Zarządu Powiatu Olsztyńskiego, Alicja Wąsik. W poprzednim roku stowarzyszenie obchodziło 15 urodziny. A co przez ten czas udało się zdziałać? – Taka rzecz namacalna to Centrum Kultury i Aktywności. To był budynek bardzo zniszczony, my pozyskaliśmy środki z fundacji holenderskiej i został wyremontowany i teraz mamy miejsce spotkań i miejsce, w którym odbywają się warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Noc Sobótkowa to miejsce integracji , przyjeżdżają do nas mieszkańcy z Olsztyna, ale także z innych miejsc Polski. Odtwarzamy tutaj tradycje słowiańską, która również funkcjonowała na Warmii. Dziewczęta i Chłopcy będą śpiewali do siebie, następnie dziewczęta będą wrzucały wianki do wody i myślę, że znajdą się chętni chłopcy, którzy będą je wyławiali. – powiedziała Alicja Wąsik.

Po tych obrzędach wszyscy udali się do Centrum Kultury i Aktywności, gdzie czekał poczęstunek, a także odbywały się koncerty.

Warto dodać, że podczas tej imprezy można było spotkać m.in. angielskiego artystę i muzyka o szkockich korzeniach, Trevora Hilla, który twierdzi, że w Wielkiej Brytanii nie przywiązuje się takiej wagi do tradycji, jak w Polsce – Najbardziej z tego wszystkiego zafascynował mnie styl piosenki. Trzeba również przyznać, że w Wielkiej Brytanii tradycje nie mają zbyt mocnej pozycji. Gdzieś w mniejszych regionach ludzie przywiązują do nich wagę, ale jeżeli chodzi o cały kraj to raczej nie bardzo. Do tego ciekawe jest to, że w Polsce ludzie te wszystkie tradycje znają, bo w Wielkiej Brytanii często zdarza się, że ludzie się zastanawiają czy dana tradycja na pewno pochodzi z ich kraju.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY