Naukowy początek wakacji

0
825

Choć przed nimi dwa miesiące laby, ten czas mogą wykorzystać w doskonały sposób. Polska Akademia Nauk w Olsztynie zaprasza dzieci i młodzież na specjalny piknik naukowy.

Nauka to nie tylko żmudne, skomplikowane badania w laboratoriach. Nauka jest także sztuką, może być również doskonałą zabawą. Olsztynian spróbują do tego przekonać organizatorzy Rodzinnego Pikniku Naukowego “Nauka też sztuka!”.

Już w sobotę (25 czerwca) warto przyjść na staromiejski rynek i zajrzeć do niezwykłego laboratorium. Podczas kilku godzin trwania imprezy nie zabraknie konkursów, warsztatów i eksperymentów.

– Całe rodziny będą mogły wziąć udział w warsztatach na temat diety bezglutenowej – zachęca Iwona Kieda z PAN w Olsztynie. – Dowiedzą się czym właściwie jest gluten oraz kto i dlaczego musi się go wystrzegać. Goście Pikniku zabawią się też w “Poszukiwaczy glutenu”, podejmując próbę wymycia go z próbek ciasta z mąki pszennej. Z kolei warsztaty “Smakowita skóra” obejmą praktyczne wykorzystanie proszków owocowych do otrzymywania kosmetyków. Każdy z uczestników będzie mógł skomponować własny krem z dodatkiem ulubionego owocu i zabrać go do domu.

Przy okazji wydarzenia będzie można zajrzeć do niezwykłej wystawy interaktywnych eksponatów Centrum Nauki Kopernik. Zwiedzający będą mogli sprawdzić szybkość reakcji na bodźce świetlne oraz dźwiękowe, dowiedzieć się jak oszukać swój wzrok albo postarać się złamać szyfr.

Naukowcy z Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie pomogą nam wywołać nasze “Prywatne trzęsienie ziemi” Wyjaśnią też dlaczego wstrząsy o podobnej wielkości w niektórych rejonach świata powodują małe zniszczenia a w innych katastrofy.Warsztaty przygotowane przez Ogród Botaniczny PAN w Powsinie przybliżą gościom rolę Banku Nasion w ochronie różnorodności roślin, szczególnie tych zagrożonych wyginięciem.

Żądni rozwiązywania kryminalnych zagadek będą mogli mogli poznać techniki daktyloskopowe. Nie zabraknie zajęć, podczas których wyjaśnione zostaną tajemnice układu pokarmowego albo projektowania DNA z żelków.

Piknik organizowany przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie odbędzie się w sobotę (25 czerwca) przy scenie staromiejskiej. Początek o 12:00, a wydarzenie potrwa do 16:00.

BRAK KOMENTARZY