Narady w szkołach. ZNP rozpoczyna obywatelskie narady o przyszłości edukacji

0
709
Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego

ZNP rozpoczyna w szkołach obywatelskie narady poświęcone przyszłości edukacji. Do rozmowy zaprasza m.in. samorządowców.

„Chcemy rozmawiać w gronie nauczycieli, specjalistów, rodziców, organizacji pozarządowych i samorządów o tym, jak ma wyglądać edukacja” – wyjaśnia Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego. „Chcemy razem zastanowić się, jakiej szkoły oczekują różne środowiska. Chcemy mówić nie tylko o kwestiach płacowych. Chcemy wspólnie zbudować szerokie porozumienie na rzecz przyszłości edukacji” – wskazuje.

Szkolne debaty mają potrwać do 20 czerwca. Tuż po zakończeniu roku szkolnego mają zostać podsumowane podczas dużej debaty o edukacji w ramach Rady Dialogu Społecznego w Warszawie.

Rozmowy mają pomóc wypracować konkretne rozwiązania mieszczące się w obszarach ogłoszonego przez ZNP w kwietniu  programu „Szkoła na szóstkę”. Chodzi więc nie tylko o wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty, lecz również o wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB, odchudzenie podstaw programowych, kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej, zmniejszenie biurokracji w szkołach i zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli.

„Ja już taką naradę zorganizowałam w Lublinie” – mówiła na konferencji prasowej Sylwia Trzcińska-Pydyś, nauczycielka. “Wiele osób po zakończeniu strajku zastanawiało się, co dalej, co powinni zrobić. Nauczyciele mają ogromną potrzebę samorealizacji, działania. Świetnym pomysłem jest więc kontynuowanie narad, by odbywało się ich jak najwięcej” – tłumaczyła. Jak dotąd, do organizatorów zgłoszono 120 narad.

Od końca kwietnia odbyły się trzy spotkania w ramach okrągłego stołu edukacyjnego zorganizowanego przez premiera Mateusza Morawieckiego. W pracach pięciu podstolików tematycznych uczestniczą nauczyciele, uczniowie, rodzice, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska akademickiego i instytucji związanych z oświatą, parlamentarzyści, a także eksperci z Rady Rozwoju Narodowego przy Prezydencie RP, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Kolejne rozmowy zostały zaplanowane na koniec maja br. Związek Nauczycielstwa Polskiego nie uczestniczy w tych pracach.

Źródło: Codzienny Newsletter Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY