MOPS w Olsztynku walczy z przemocą

0
2424
Dotacje na szkolenia dla chętnych

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynku realizuje projekt “Olsztynek – Gmina bez przemocy”. W ramach projektu, skierowanego do wielu grup odbiorców, w dniach 30-31 sierpnia 2017 roku zorganizowano szkolenie dla wolontariuszy, którzy zostali zrekrutowali wśród osób chcących poznać zjawisko występowania przemocy i możliwości jego przeciwdziałania. Program został dofinansowany z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Funduszu Inicjatyw Społecznych.

Projekt jest realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wspierania Działań na Rzecz Osób Potrzebujących DROGA oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Jego ideą jest zapoznanie całej społeczności lokalnej z problematyką związaną z przemocą. Projekt jest skierowany do grup zawodowych, mających styczność z przemocą, takich jak: policja, oświata, służba zdrowia, pomoc społeczna i stowarzyszenia, a także do osób doznających i stosujących przemoc –  powiedziała Ewa Szerszeniewska, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynku.

Szkolenie poprowadziła psycholog Agata Potkaj, certyfikowany specjalista w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. Uczestnicy szkolenia zdobyli m.in. podstawową wiedzę o historii przemocy, definicji przemocy, jej charakterystycznych cechach oraz społecznych aspektach akceptacji przemocy. Dowiedzieli się również, dlaczego trudno wyzwolić się od przemocy wyzwolić. – Rolą każdego człowieka jest to, żeby, będąc świadkiem przemocy, nie pozostawiać obojętnym. Nie można pozostawiać ofiary przemocy samej sobie.  Dzięki temu projektowi chcemy również zmienić mentalność ludzi. Okazuje się, że czynniki środowiskowe i społecznościowe mają ogromny wpływ na to, czy przemoc w danym miejscu istnieje, czy też nie. Po takim szkoleniu wolontariusze w swoich miejscach zamieszkania mogą prezentować inne, bardziej odważne postawy wobec przemocy – tak ideę szkolenia skomentowała psycholog Agata Potkaj.

Jednym z podstawowych narzędzi do przeciwdziałania przemocy jest „Niebieska Karta”, którą może założyć policja, ośrodek pomocy społecznej lub gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych. „Niebieska Karta” dotyczy głównie członków rodzin dotkniętych problemem przemocy i jest informacją dla służb i opieki społecznej, że w danej służbie dochodzi do aktów przemocy. Po założeniu „Niebieskiej Karty” odpowiednie organy mają obowiązek opracować strategię rozwiązywania przemocy, a także systematycznego monitorowania oraz udzielania wszelkiej pomocy.

W Olsztynku zostało podjętych wiele inicjatyw związanych z projektem m.in. wydrukowano specjalne ulotki informacyjne, które wyjaśniają dokładnie czym jest przemoc. W mieście istnieje również Klub Integracji Społecznej, gdzie można skorzystać z porad terapeuty, psychologa czy nawet prawnika.

Projekt zaczął się w marcu 2016 roku i potrwa do listopada 2017 roku.

 

 

BRAK KOMENTARZY