Minister Edukacji Narodowej, Anna Zalewska z wizytą w Olsztynie

0
3017
Od lewej: Artur Chojecki,wojewoda warmińsko-mazurski,Anna Zalewska ,minister MEN, Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie z Minister Edukacji Narodowej , Anną Zalewską. Pani minister przyjechała do Olsztyna, aby sprawdzić, jak wygląda tutaj wdrażanie reformy oświaty.

Na początku Anna Zalewska przedstawiła liczby, które związane są z wprowadzeniem reformy, a także podziękowała kuratorowi i wojewodzie za ich zaangażowanie – Do 31 marca wszystkie samorządy musza podjąć uchwałę o sieci szkół. Już 98 % powiatów ma takie uchwały i prawie 95 % gmin. Kuratorzy, wojewodowie są razem z ministerstwem edukacji, przy samorządowcach. Jestem wdzięczna wojewodzie i kuratorowi, że właściwie byli w każdej gminie, gdzie rozstrzygali różne sporne kwestie.

Najważniejsze podczas tej reformy jest to, żeby pojawiły się mniejsze klasy, dodatkowe miejsca pracy dla nauczycieli, a także jedno zmianowość. W kwietniu ma zostać zaprezentowany harmonogram podwyżek dla nauczycieli. W Olsztynie pojawią się trzy dodatkowe miejsca pracy, a także ponad 5 milionów złotych dofinansowania.

Pani minister dodała także, że po raz pierwszy próbują standaryzować, określać, jakie są zasady polskiej szkoły – Po raz pierwszy próbujemy standaryzować, określać, jakie są zasady polskiej szkoły. Pokazujemy również, że zależy nam właśnie na jednozmianowości i że pod tym kontem będziemy dyskutować o subwencji oświatowej, czy też chcemy połączyć liczenie subwencji oświatowej również dla samorządów. W tej chwili ona wynika tylko i wyłącznie z przeliczenia na jednego ucznia, a chcemy związać to z odziałem.

Bardzo dobrze podczas reformy oświaty wygląda także współpraca ze związkami zawodowymi- Ze związkami zawodowymi pracuje od pierwszego tygodnia. Kilkadziesiąt razy się z nimi spotykałam. Oni pracują też w zespole i dokładnie wiedzą co dzieje się wewnątrz tych prac. Ja wprowadziłam związki zawodowe do prawa oświatowego. Związki te są tam gdzie ich miejsce, czyli przy dyrektorze szkoły, a także podczas tworzenia arkusza organizacyjnego.

Przy okazji reformy ma się pojawić w oświacie około 5 tysięcy nowych miejsc pracy. W każdej szkole ma być pedagog, doradca zawodowy, a także doradca metodyczny.

 Zobacz wideo:

Fotogaleria

BRAK KOMENTARZY