Międzynarodowa sieć miast Cittaslow ma nowych członków.Orneta i Jeziorany przystąpiły do sieci

0
2456

Idea Cittaslow nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie przybiera na znaczeniu. Miasta, które przyjęły strategię zrównoważonego rozwoju nabierają nowego stylu i możliwości.

Polska jest drugą siłą w stowarzyszeniu miast Cittaslow. Na 225 miast z 30 krajów świata na Warmii i Mazurach zlokalizowanych jest 20 obiektów, co czyni ją nadwiślańskim liderem. Polskę wyprzedzają jedynie Włochy – założyciele stowarzyszenia – którzy do sieci wprowadzili 80 miejscowości.

Właśnie dziś Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin, przekazał burmistrzom Ornety i Jezioran dokumenty, które wcześniej odebrał na Zgromadzeniu Ogólnego Stowarzyszenia Cittaslow w Portugalii.

Orneta i Jeziorany zostały oficjalnie włączone do grona miast „dobrego życia” odpowiednio w listopadzie ubiegłego i czerwcu bieżącego roku.

– Przyłączenie się do idei zniechęci ludzi, którzy będą chcieli degradować nasze środowisko i przy okazji niszczyć to co piękne na Warmii i Mazurach. Jestem pełen optymizmu i mam nadzieję, że ta idea pozwoli nie tylko na wykorzystanie środków unijnych ale także przyciągnie turystów do naszego pięknego miasteczka – podsumował Ireneusz Popiel, burmistrz Ornety.

O Jezioranach Leszek Boczkowski, burmistrz gminy, powiedział „Tutaj żyje się wspaniale, spokojnie, tutaj można wypocząć. Dlatego zapraszamy wszystkich do Jezioran.”.

W roku 2016 planowane jest wprowadzenie ponadlokalnego programu rewitalizacji miast Cittaslow w województwie warmińsko-mazurskim. Wsparcie uzyskało już 14 miejscowości. Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury na lata 2014-2020 przeznaczył 51,1 mln euro.

O akces ubiegają się również Nowy Staw i Głubczyce.

BRAK KOMENTARZY