MEN: System finansowania oświaty w tym wynagrodzeń nauczycieli wymaga zmiany

0
269

System finansowania oświaty w tym wynagrodzeń nauczycieli wymaga zmiany – uważa Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jesteśmy gotowi do pracy – informuje.

W poniedziałkowym komunikacie MEN przypomina, że już od 1 stycznia 2019 roku pensje nauczycieli wzrosną o kolejne 5 proc. To druga transza wprowadzanych od kwietnia bieżącego roku podwyżek wynagrodzeń nauczycieli. W sumie od 1 kwietnia 2018 r. do 1 stycznia 2019 r. roku pensje nauczycieli wzrosną o 10,35 proc., a docelowo o 15,8 proc.

„Poprawa zarobków kadry pedagogicznej to jeden z priorytetów działań Ministerstwa Edukacji Narodowej” – podkreśla Anna Ostrowska, rzecznik resortu edukacji.

Przypomina, że w budżecie państwa zostały zapewnione dodatkowe środki na sfinansowanie podwyżki wynagrodzeń – w 2018 roku to ok. 1,2 mld zł. W projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. zaplanowano na ten cel dodatkowo ok. 2,8 mld zł.
„System finansowania oświaty w tym wynagrodzeń nauczycieli wymaga zmiany” – przyznaje Anna Ostrowska. „System wynagradzania nauczycieli należy zmodernizować i stworzyć z niego prawdziwy mechanizm motywacyjny, zachęcający do pracy w szkole najlepszych nauczycieli” – dodaje. I zapewnia: „Jesteśmy gotowi do pracy nad modyfikacją zasad finansowania oświaty oraz wynagrodzeń nauczycieli”.

MEN podkreśla, że pierwsze projekty były omawiane podczas wcześniejszego etapu prac Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty, ale na wniosek organizacji samorządowych prace nad nowymi regulacjami odłożono na później.

„W uzgodnieniu z Ministrem Finansów kolejne szczegółowe analizy kierunku modyfikacji są zaplanowane do dalszych prac Zespołu” – zaznacza resort edukacji.

Źródło: Codzienny Newsletter Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY