MEN ostrzega przed e-papierosami

0
294

MEN wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym przestrzegają przed zagrożeniami związanymi z elektronicznymi papierosami; resort przypomina też że rodzice mają prawo domagać się od szkoły egzekwowania zakazu palenia tytoniu.

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski skierował do szkół, przygotowany wspólnie z GIS, materiał informacyjny dla uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli.

Resort alarmuje, że od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa tymczasem ta forma tytoniu tak samo jak tradycyjne papierosy uzależnia i wpływa negatywnie na zdrowie. Nawet 30 proc. uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60 proc. spróbowało ich co najmniej raz życiu – głosi pismo MEN i GIS.

“Polska negatywnie wyróżnia się na tle innych państw. Odsetek użytkowników elektronicznych papierosów jest bardzo wysoki, szczególnie w grupie nastolatków i młodych dorosłych. Coraz więcej uczniów przychodzi do szkoły z elektronicznymi papierosami. Wielu z nich pali podczas przerw. Mimo, że szkoły wprowadzają regulaminy o zakazie używania e-papierosów, nie powoduje to spadku liczby użytkowników” – napisano w materiale dla szkół.

MEN – przytaczając w piśmie wyniki badań naukowych na temat szkodliwości e-papierosów – zwraca uwagę, że młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie jak papierosy tradycyjne.

Dlatego MEN apeluje do rodziców, aby poinformowali swoje dzieci o zagrożeniach związanych z e-papierosami.

“Rodzice mogą również w każdej chwili zwrócić się do nauczycieli i dyrektorów szkół w sprawie egzekwowania zakazu palenia tytoniu na terenie szkoły oraz szkolnego programu zapobiegania paleniu tytoniu” – przypomina resort.

Źródło: Serwis PAP

BRAK KOMENTARZY