Łynostrada już w całości gotowa

0
1475

Jest jedną z bardziej oczekiwanych przez olsztynian inwestycji. Dzięki Łynostradzie można odkrywać kolejne zakątki Olsztyna.

Dzięki zaangażowaniu mieszkańców projekt wybudowania fragmentu trasy zwyciężył w głosowaniu Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Zadanie było jednak tak interesujące, że władze stolicy regionu zdecydowały rozszerzyć go na cały miejski odcinek Łyny.

– Coraz częściej wykorzystujemy naturalne walory naszego miasta, poprawiając jednocześnie jego wygląd – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Trzeba pamiętać, że już kilka lat temu zwróciliśmy się w stronę jezior, zagospodarowując brzegi Ukielu, stwarzając możliwość wypoczynku nad Długim lub Skandą. Teraz przyszedł czas na kolejną naszą perełkę, czyli Łynę, w połączeniu z Lasem Miejskim.

Trasa długości około dziewięciu kilometrów łączy północ z południem Olsztyna. Jeden z końców zlokalizowany jest przy ul. Kalinowskiego, a stamtąd przez trzcinowiska, Park Centralny i Las Miejski wiedzie do elektrowni wodnej na rzece Wadąg. Jej realizacja uwzględniała potrzebę ochrony naturalnego krajobrazu, stąd w centralnej części użyty został m.in. asfalt, a na obszarach leśnym i doliny rzeki powstała nawierzchnia mineralna.

– Trasę można jednocześnie traktować jako część systemu komunikacyjnego – dodaje prezydent Olsztyna. – Przecież coraz więcej osób używa roweru nie tylko do uprawiania sportu, ale wykorzystuje go jako alternatywny środek transportu w dojazdach do pracy albo szkoły. Trasa doskonale ukazuje piękno Łyny, które można podziwiać nie tylko z poziomu rzeki i w trakcie spływu kajakowego, ale także przy okazji spacerów czy rajdów rowerowych.

Oficjalne zakończenie projektu związanego z budową Łynostrady odbędzie się w niedzielę (25 sierpnia).

O 10:00 startuje dwugodzinny piknik, a wraz z nim wszelkie aktywności (teren na zapleczu ul. Martuszewskiego między al. Obrońców Tobruku a ul. Tuwima). O tej samej godzinie sprzed fontanny na Starym Mieście wyruszy rajd prowadzony przez doświadczonych instruktorów. Rowerzyści najpierw przyjadą na miejsce pikniku, a potem przejadą całą trasę do elektrowni wodnej Łyna. Ok. 10:15 na terenie Strefy Aktywnej Rodziny (zaplecze ul. Martuszewskiego) oficjalnie zostanie zakończony projekt związany z budową Łynostrady.

BRAK KOMENTARZY