Lubawa zaprasza na Festiwal Miast Cittaslow

0
2789
Lubawskie Łazienki przyciągaja wzrok malowniczymi widokami

Szukasz pomysłu na spędzenie kolejnego majowego weekendu w nieśpiesznej, rodzinnej atmosferze? A może jesteś ciekawy, jakie atrakcje oferują miasteczka należące do ruchu Cittaslow? Zapraszamy do Lubawy, która w sobotę 21 maja będzie gospodarzem siódmej edycji Festiwalu Miast Cittaslow.

Atrakcje dla młodszych i starszych                                                                                 

Na gości festiwalu czeka szereg atrakcji. Miasteczka Cittaslow, a jest ich w Polsce już 24, przygotują specjalne stoiska promocyjne. Na kolorowych straganach nie zabraknie regionalnych produktów żywnościowych i lokalnych smakołyków. Miasta zaprezentują także miejscowe rękodzieło, poczynając od drewna, po wytwory sztuki koronkarskiej, dzieła z gliny i różnorodną biżuterię..

-Mamy w regionie naprawdę piękne miasteczka z ciekawą historią, odnowionymi zabytkami oraz atrakcjami, którymi możemy się pochwalić w Polsce i za granicą mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.Podczas festiwalu członkowie sieci Cittaslow chcą pokazać to, co mają najlepsze, a ich oferta z roku na rok jest coraz bogatsza.

Wydarzeniom towarzyszyć będą występy artystyczne na małej scenie w Łazienkach Lubawskich. Bogaty repertuar przypadnie do gustu zarówno miłośnikom tradycyjnych rytmów ludowych i folkowych, jak też słuchaczom muzyki w klimacie smooth jazz i reggae. Na uczestników festiwalu czekają również degustacje, a także konkursy rodzinne w parku linowym.

-Lubawa została przyjęta do Sieci Miast Dobrego Życia Cittaslow w 2012 roku. Czy było warto? Po czterech latach członkostwa z przekonaniem mogę odpowiedzieć, że tak. Oprócz oczywistych wartości promocyjnych Cittaslow jest doskonałą formą współpracy, platformą do wymiany doświadczeń i rozwiązań dla problemów tak charakterystycznych dla małych miast. Najlepszym dowodem tej współpracy jest Festiwal Cittaslow, na który w tym roku mam zaszczyt zaprosić wszystkich do Lubawy! dodaje burmistrz Lubawy Maciej Radtke.

Przedstawiciele miast Cittaslow rozegrają mecz pokazowy, podczas którego zmierzą się z reprezentacją Lubawy. Najmłodszych ucieszy darmowy pokaz filmu animowanego w lubawskim kinie Pokój, starszych wieczorny koncert muzyki tanecznej. Wystąpi m.in. Zespół Akcent.

Budujemy markę Cittaslow

Zanim zabawa rozpocznie się na dobre, w lubawskim kinie odbędzie się konferencja „Cittaslow – marka budująca tożsamość małego miasta”. Festiwal nawiązuje do obchodów 800-lecia ziemi lubawskiej, dlatego o dziejach tej historycznej krainy opowie burmistrz Lubawy. Podczas spotkania powołany zostanie Krajowy Komitet Naukowy Cittaslow, który będzie służył wsparciem merytorycznym członkom sieci.


Slimak_Cittaslow

O Cittaslow      

Docenienie potencjału niewielkich miast to trend XXI wieku. Miasta spod znaku ślimaka przyjmują wspólne cele, aby polepszać jakość życia swoich mieszkańców. Przede wszystkim stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z nich, m. in. dzięki odnowie zabytków oraz pielęgnowaniu lokalnej wytwórczości i kuchni. Tradycyjna gościnność i bogata oferta kulturalna sprawiają, że sieć Cittaslow tworzy alternatywę dla wielkomiejskiego pośpiechu i zabiegania. Idea Cittaslow zakłada również wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów organizacji miasta, aby spokojne tempo życia nie stało w sprzeczności z ciągłym i przemyślanym rozwojem. Do Cittaslow mogą należeć miasta liczące mniej niż 50 tys. mieszkańców. Obecnie do międzynarodowego ruchu należy 212 miejscowości z 30 krajów.

BRAK KOMENTARZY