Lato w Mojdach 2016!

0
2566

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie, Gmina Stawiguda, Zrzeszenie Majdy-Kręsk oraz Powiat Olsztyński mają zaszczyt zaprosić na XXII Międzynarodowe Prezentacje Folklorystyczne LATO W MOJDACH” 2016.

Wydarzenie to odbędzie się 23 lipca br. w malowniczej miejscowości Majdy położonej nad jeziorem Wulpińskim. Rozpoczniemy terenową grą rowerową” Orientuj się- start o 10.00 ze Stawigudy, meta w Majdach. O godzinie 12.00 rozpocznie się tradycyjny czwarty już Turniej Piłki Siatkowej o Puchar sołtysa Majdy -Kręsk. Dzieci zapraszamy na też tradycyjny i wyczekiwany blok zabaw i konkursów z nagrodami, a później to na co wszyscy czekają- blok artystyczny. W tym dniu zagości na scenie zespół z Boliwii „COMPANIA DE DANZA ACUARELA” oraz z Gruzji „MEGOBROBA”. Obejrzenie tych egzotycznych prezentacji folklorystycznych z różnych krajów świata jest możliwe dzięki wieloletniej współpracy ze Stowarzyszeniem ZPT Warmia, które w lipcu organizuje w Olsztynie Międzynarodowe Dni Folkloru.

Wieczorem rozpoczną się występy polskich wykonawców. Pierwszym z nich będzie Zespół Ludowy Taneczno-Śpiewaczy „DYBZAKI”, który od wielu lat bierze udział m.in. w Warmińskim Przeglądzie Chórów i Zespołów Śpiewaczych „KURLANTKA” organizowanym corocznie przez Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie.

Kolejnym wykonawcą, który uświetni festyn będzie formacja coverowa STARE DROBNE MAŁŻE”. Dzięki nim przypomnimy sobie utwory, które warto ocalić od zapomnienia.

Na koniec zapraszamy do zabawy pod gwiazdami. 

BOLIWIA – „COMPANIA DE DANZA ACUARELA”1 2

La Compañia de Danza Acuarela Boliviana” to grupa taneczna założona w 2013r. w Cochabamba. Nazwa gupy „Boliwijska akwarela” nawiązuje do różnorodności  i intensywności kolorów, charakterystycznych dla rodzimego folkloru. Zespół tworzy grupa tancerzy z ponad 10-letnim doświadczeniem artystycznym,którzy pragną zainteresować folklorem dzieci i młodzież w kraju, ucząc szacunku dla tradycji, jak również rozpropagować piękno folkloru boliwijskiego na cały świat.W swoim programie zaprezentuje tańce, pieśni i muzykę z czterech głównych regionów geograficznych Boliwii. Tancerzom towarzyszy kapela grająca na tradycyjnych instrumentach muzycznych takich jak : charango, bombo, quena.
Artyści brali udział w prestiżowych festiwalach na terenie Boliwii oraz odwiedzili festiwale w Panamie, Ekwadorze, Brazylii, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Peru i na Tajwanie.

Dyrektor artystyczny – Natalia Loma

GRUZJA – „MEGOBROBA” 

 4

3

Zespół MEGOBROBA został utworzony w 2001 roku i funkcjonuje na co dzień przy przy Państwowej Szkole Sztuk Pięknych. W programie zespołu znajdują się następujące tańce:  

MTIULURI”- tańce górali gruzińskich;

ADJARIA” tradycyjne tańce z regionu Osetia ;

RACHULI”- wiejskie tańce z regionu Ratcha;

ABKHAZURI”- tańce z regionu Abkhazia;

TARANTELA” – tradycyjny taniec włoski;

KADRIL”- tradycyjny taniec rosyjski;

Zespół od początków swego istnienia brał udział w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. W kraju grupa została w 2013 roku zwycięzcą festiwalu „Złoty Smok” w Batumi oraz zajęła pierwsze miejsce na festiwalach w Signagi, Tibilisi, Bakuriani. Zespół także  wielokrotnie uczestniczył w festiwalach zagranicznych zyskując wielkie uznanie publiczności na Ukrainie (2001), w Rosji (2003) ,Turcji (Istanbul -2004, Zonguldak -2005, Ankara -2006) Bułgarii (2008, 2011, 2013),Rumuni (2014) i na Węgrzech (2015).

W Olsztynie zaprezentuje się grupa złożona z 24 tancerzy w wieku od 8 do 17 lat. Choreografem zespołu jest: Manana Sakhelashvili.

 

ZESPÓŁ LUDOWY TANECZNO- ŚPIEWACZY “DYBZAKI” 5

 

Zespół taneczno-śpiewaczy tańczący liczy 26 osób razem z 5 osobową kapelą. Wykonują głównie muzykę ludową Warmii i Mazur, ale w swoim repertuarze mają także utwory z innych regionów Polski. Kierownikiem zespołu jest Józef Podolak. Zespół występuje na terenie Gminy Grunwald, Powiatu Ostródzkiego, Województwa Warmińsko – Mazurskiego, a także w innych regionach Polski (miodobranie w Myszyńcu na Kurpiach, Przegląd Zespołów Ludowych w Węgorzewie, Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych w Kazimierzu Dolnym, Wojewódzki Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych w Jezioranach).

 

ZESPÓŁ “STARE DROBNE MAŁŻE” 6

 

Zespół powstał w latach 90. ubiegłego wieku. Od początku istnienia włączył w swój repertuar największe polskie przeboje piosenki literackiej i poetyckiej. Dominują w nim utwory Czesława Niemena, grupy Pod Budą, Starego Dobrego Małżeństwa i innych. Członkami zespołu są artyści związani z olsztyńskim rynkiem muzycznym. Jest jedyną działającą w Olsztynie grupą coverową o takim charakterze muzycznym.

BRAK KOMENTARZY