Lato pełne atrakcji w sieci miasteczek Cittaslow

0
300
Zgromadzenie Międzynarodowe w Lidzbarku Warmińskim

Wakacje to czas dłuższych i krótszych wyjazdów. Warto poznać propozycję imprez w miasteczkach Cittaslow.

Nie trzeba wyjeżdżać daleko, aby wziąć udział w ciekawym wydarzeniu. Od imprez w duchu historycznym, po koncerty i wydarzenia kulinarne. Najbliższe tygodnie w miastach Cittaslow zapowiadają się wyjątkowo ciekawiemówi Wioletta Śląska-Zyśk, wicemarszałek województwa.

Koncertowo                                                                                                         

Festiwal odbywający się w Górowie Iławeckim zna każdy sympatyk kultury ukraińskiej. Ekołomyja odbędzie się już 4 sierpnia. Zagrają wywodzące się z Polski i Ukrainy zespoły: Mandry, Cochise, Horpyna, The Ukrainian Folk, Barvinok

Tego samego dnia Barczewo zaprasza na mocne rockowe uderzenie. Konkurs młodych kapel Error i koncerty gwiazd w malowniczym otoczeniu. Wystąpią między innymi: gwiazda wieczoru Kobranocka, a także Ivo Partizan oraz Vagadilerha.

W tym roku Lidzbark Warmiński obchodzi 710. jubileusz nadania praw miejskich, dlatego święto miasta trwać będzie od 9 do 13 sierpnia. Obchody rozpocznie wystawa prac Mariusza Kałdowskiego „Twarze i obrazy muzyki” w Oranżerii Kultury. Kolejne dwa dni upłyną pod znakiem koncertów zespołów: Diadem, Excelent i Power Play(10 sierpnia) oraz Nomakeup, Sztywny Pal Azji i Kasi Kowalskiej (11 sierpnia). Kolejnego dnia na zamku odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta oraz oficjalne otwarcie amfiteatru i koncert „Ziemia Ojczyzna Ludzi”.

W mieście odbywa się także 7. edycja Lidzbarskich Wieczorów Jazzowych. W sierpniu na scenie plenerowej przy LDK pojawią: Bernard Maseli, Krzysztof Puma Piasecki i Józef Skrzek, Trio MAP Adama Czerwińskiego z gościnnym występem Krzesimira Dębskiego, Karasiewicz Power Set oraz Miśkiewicz Family.

Dni Lubawy to duża dawka gwiazd. W piątek (24 sierpnia) zagra Agnieszka Chylińska, w sobotę zespoły Lombard i Dżem. Przy hitach zespołów Czerwone Gitary i Video mieszkańcy pobawią się w niedzielę.

Wróćmy do średniowiecza

Festiwal Kultury Średniowiecza „Masuria” w Rynie odbędzie się w tym roku 11 sierpnia. Zaplanowano pokazy i koncerty w klimacie rycerskim. Przewidziano turnieje łucznicze, kusznicze, walki rycerskie oraz pokazy dawnego tańca i zabaw. Wieczorem – po zmroku – odbędzie się widowisko historyczno-batalistyczne „Pojednanie przeszłości z teraźniejszością” oraz spektakl „Ogień i stal”.

18 sierpnia Działdowo zaprasza na Turniej Rycerski o Miecz Świętej Katarzyny. W programie m.in. turnieje miecza i tarczy, walk 3 x 3, łuczniczy, a także Bieg Dam. Na zakończenie przewidziano inscenizację bitwy.

Po regionalne smaki

Kartaczewo, święto znanego dania regionalnego, jak co roku przygotowuje Gołdap. Tym razem 5 sierpnia. Tradycyjnie odbędą się konkursy na najlepsze kartacze serwowane przez restauracje i na najsmaczniejsze kartacze domowe. Imprezie będą towarzyszyć regionalne stoiska z oryginalnymi wyrobami rękodzielniczymi i tradycyjnymi produktami. Gwiazdą festiwalu będzie Grzegorz Halama.

11 sierpnia Gmina Biskupiec zaprasza miłośników pierogów na prawdziwą ucztę w Biesowie. Gospodynie z kilku sołectw gminy Biskupiec przygotują wyśmienite pierogi na coroczną, tym razem już 12. Warmińską Ucztę Pierogową. Wydarzenie co roku przyciąga tysiące fanów polskiej kuchni.

Regionalne Święto Ziół w Olsztynku (15 sierpnia) nawiązuje do ludowej tradycji święcenia ziół, kwiatów oraz zbóż, promuje zastosowanie ziół w tradycyjnej medycynie, kosmetyce i kulinariach oraz propaguje tradycje pszczelarskie. Tradycyjnie imprezie towarzyszyć będzie kiermasz produktów zielarskich oraz produktów członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle.

Na zakupy warto wybrać się także 26 sierpnia na Działdowski Jarmark Antyków, Rękodzieła i Zdrowej Żywności, który odbywa się w Parku Honorowych Dawców Krwi. Wydarzeniu towarzyszyć będzie zlot pojazdów zabytkowych.

W lokalnym klimacie

Kolorowy korowód dotrze do Pasymia już 11 sierpnia na dożynki „Od kłosa do chleba”. Wydarzenie rozpocznie się na odnowionym pasymskim rynku. Zagra m.in. orkiestra dęta Panorama, a spektakl „Jak onegdaj z chlebem bywało” zaprezentuje grupa Domalesja. Od popołudnia rozpoczną się występy kapel i zespołów (m.in.: Kapela Romana, Na Żywioł, Ciupaga, Piersi Lepsi, Mig).

W tym samym dniu jubileusz 680 lat nadania praw miejskich świętować będą Jeziorany. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji: stoiska twórców ludowych, grę miejską oraz pokaz sztucznych ogni. Wystąpią: zespoły Niedostępni i Mitra, Szymon Chodyniecki, a także gwiazda wieczoru – Urszula.

26 sierpnia Lidzbark gościć będzie XXV Regionalny Przegląd Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych. W miasteczku nad rzeką Wel spotkają się orkiestry z całej Polski.

W Sępopolu dożynki odbędą się 2 września. Jak co roku sołectwa przygotowują tradycyjne i nowoczesne wieńce, i odbędzie się korowód dożynkowy. Podczas święta plonów nie zabraknie stoisk z wyrobami kulinarnymi, miodem oraz sprzętem rolniczym”.Gwiazdą wieczoru będzie Ivan Komarenko.

BRAK KOMENTARZY