Książki dla trzylatków

0
316

„Mała książka – wielki człowiek” to nowy projekt czytelniczy dla młodych olsztynian. Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków można odebrać w 11 filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej.

– To ogólnopolska inicjatywa Instytutu Książki, która ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem – informuje dyrektor MBP, Krzysztof Dąbkowski. – Każdy trzylatek (urodzony w 2015 r.), który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika.

Każda wizyta w bibliotece i wypożyczenie co najmniej jednej książki to specjalna naklejka dla Małego Czytelnika. Po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W Wyprawce garść pożytecznych informacji znajdą także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to specjalna broszura, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze.

– Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię – przekonuje Katarzyna Masiewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. – Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica, opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Projekt nawiązuje do kampanii pro-czytelniczych realizowanych na całym świecie, a zapoczątkowanych w 1992 r. przez brytyjską fundację BookTrust.

Wyprawki będą wydawane dzieciom do wyczerpania zapasów. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Lista bibliotek biorących udział w projekcie:
* filia nr 2 (ul. Świtezianki 2);
* filia nr 4 (al. Przyjaciół 15);
* filia nr 5 (ul. Orłowicza 27);
* filia nr 6 (ul. Jarocka 65);
* filia nr 9 (ul. Żołnierska 47) – od 22 października do 9 listopada 2018 r. biblioteka zamknięta z powodu inwentaryzacji zbiorów
* Abecadło (al. Piłsudskiego 16);
* filia nr 12 (ul. Wrocławska 2);
* filia nr 13 (ul. Sikryckiego 9);
* filia nr 15 (ul. Obrońców Tobruku 15/2U);
* filia nr 16 (ul. Bałtycka 145);
* filia nr 18 (ul. Żytnia 71) – oddział dla dzieci czynny od 8 października 2018 r.

BRAK KOMENTARZY