Koncert kameralny SKRZYPECZKI JANECZKI w Oranżerii Kultury

0
270
Janina Olszewska

W sobotnie popołudnie, 16 lutego w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim odbył się koncert kameralny skrzypaczki Janiny Olszewskiej oraz jej utalentowanych muzycznie przyjaciół. Oklaski i wzruszenie były ogromne! 


Na tytułowych skrzypeczkach zagrała lidzbarczanka Janina Olszewska. Towarzyszyli jej Sonia Zając – skrzypce, Patryk Purzycki – altówka, Olga Chwaszczewska – wiolonczela i Jason Bae – fortepian. Koncert rozpoczął pianista Jasona Bae pochodzący z Nowej Zelandii. Wykonał on utwory Claude’a Debussy’ego „Żywe obrazy” oraz „Balladę op. 24” Edvarda Griega. Był to niezwykły muzyczny wstęp  do całości koncertu. Następnie kwintet fortepianowy zagrał „Kwintet fortepianowy A-dur op. 81” Antoniego Dvoraka. Kwintet urzekł publiczność muzyczną interpretacją, a na bis w solówce usłyszeć można było lidzbarską skrzypaczkę z pianistą w utworze Fritza Kreislera „Cierpienia miłosne”.

Janina Olszewska urodziła się w 1997 roku w Lidzbarku Warmińskim. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat w rodzinnym mieście. Następnie kontynuowała ją w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Olsztynie oraz w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, którą ukończyła z wyróżnieniem. Od 2016 roku jest studentką Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Małgorzaty Skorupy.
Artystka zaprosiła do Lidzbarka Warmińskiego równie utalentowanych i nagradzanych muzyków. Wszyscy oni są laureatami konkursów muzycznych oraz biorą udział w kursach mistrzowskich i projektach muzycznych. Polscy muzycy z Jasonem Bae poznali się w Szwecji na festiwalu i postanowili razem koncertować. Ich pierwszym przedsięwzięciem był koncert w Oranżerii Kultury, który zagrali brawurowo. Następnego wieczoru muzycy wystąpili w Gdańsku.

Cieszymy się, że nasze miasto, ale i region może pochwalić się zdolnymi, młodymi ludźmi, takimi jak Janka, którzy nie zapominają o swoich korzeniach. Niech jak najczęściej Oranżeria Kultury ma możliwość goszczenia utalentowanych młodych artystów!- cieszą się organizatorzy koncertu. 

BRAK KOMENTARZY