Kolejne przypadki świńskiej grypy i odry na Warmii i Mazurach

0
359

5 pacjentów ze stwierdzoną grypą AH1N1 w Olsztynie. Od ubiegłego tygodnia, kiedy świńską grypę potwierdzono u 2 pacjentów Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie pojawiły się 3 nowe zachorowania. Potwierdzono także kolejny, już 4 w tym roku przypadek odry w województwie warmińsko-mazurskim.

Na 16 pobranych od pacjentów próbek do badań, które badane były od początku roku 2019 w Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w  Olsztynie, u 5 osób potwierdzono wirus grypy AH1N1. To wirus tzw. świńskiej grypy. Przenosi się drogą kropelkową.

Potwierdzenie rodzaju wirusa odbywa się tylko jeśli zostanie wykonany test. Początek roku 2019 przyniósł przypadki zakażonych wirusem AH1N1. W ubiegłym roku wśród chorych dominowały zakażenia wirusem grypy typu B.  Wówczas na 378 pobranych prób, które trafiły do Laboratorium  Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w  Olsztynie potwierdzono go u 160 osób, a u 64 inne typy wirusa. Wirus B jest traktowany jest jako mniejsze zagrożenie. Niezależnie jednak od typu wirusa, grypa może być groźna w konsekwencjach powikłań.

Na Warmii i Mazurach odnotowano także kolejny, czwarty w tym roku przypadek odry. W gminie Lidzbark Warmiński do lekarza z objawami tej choroby zgłosiła się 43-letnia kobieta, obywatelka Polski. Profilaktycznie zaszczepiono dwoje członków jej rodziny. W ubiegłym tygodniu odra pojawiła się u 3 pacjentów, w tym 2 w Lidzbarku Warmińskim oraz 1 w Olsztynie, wszyscy to obywatele Ukrainy.

Źródło: WSSE Olsztyn

 

BRAK KOMENTARZY