Kolejne maszty powiadamiania pogodowego już wkrótce w Olsztynie

0
212

Miasto Olsztyn podpisało umowę na dostarczenie czterech nowych i modernizację istniejącego masztu. Wszystkie będą informowały żeglarzy, mieszkańców i turystów o możliwości wystąpienia zagrożenia pogodowego.

– Chcieliśmy tak zlokalizować te maszty by były one jak najbardziej użyteczne dla mieszkańców i turystów korzystających ze sprzętów wodnych i wypoczywających nad wodą – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna – Na masztach zostaną również zamontowane stacje przekazujące w czasie rzeczywistym informacje pogodowe.

Dotychczas w Olsztynie mieliśmy dwa maszty: na dachu kapitanatu przy jeziorze Ukiel i drugi – na plaży w Gutkowie. Pierwszy z nich zostanie zmodernizowany a drugi zamieniony na bardziej nowoczesny, zintegrowany z całym systemem. Do tego wytypowaliśmy trzy nowe lokalizacje – na Słonecznej Polanie; na nowej plaży, przy jeziorze Skanda; oraz na plaży w Kortowie. Umowa obejmuje zatem wykonanie i posadowienie czterech nowych masztów i zmodernizowanie jednego.

W przypadku prognozowanego załamania pogody, sieć masztów będzie wysyłała pulsujące, żółte światło widoczne w każdych warunkach.

– Sygnał 40 błysków na minutę będzie oznaczał komunikat „UWAGA” SPODZIEWANE BURZE I WIATR, bez wskazania dokładnego czasu i miejsca nadejścia zjawiska meteorologiczne. Bezpośrednie niebezpieczeństwo – komunikat „NIEBEZPIECZEŃSTWO” WYSTĘPOWANIE BURZY ORAZ SILNEGO WIATRU – będzie sygnalizowane 90 błyskami na minutę, wyjaśnia Paweł Micek koordynator projektu Bezpieczny MOF, z olsztyńskiego urzędu miasta

System będzie mógł uruchamiać dyżurny Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa po odebraniu informacji z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o zbliżających się niekorzystnych warunkach pogodowych. Wiadomość tekstowa SMS lub sygnał radiowy zostanie rozesłany do wież, które zostaną automatycznie włączone. Wiadomość będzie zawierała informacje o nadchodzącym niebezpieczeństwie tj.: typ zjawiska, stopień zagrożenia oraz ważność ostrzeżenia. Cała procedura potrwa ok. minuty. Wyłączenie świateł nastąpi automatycznie po wygaśnięciu ważności komunikatu. Oprócz komunikatów świetlnych system będzie umożliwiał również przekazywanie komunikatów głosowych.

Umowa ma zostać zrealizowana jeszcze przed wakacjami.

BRAK KOMENTARZY