Kogo NIK skontroluje w tym roku?

0
865
Kogo NIK skontroluje w tym roku?

90 kontroli planowanych i kilkaset doraźnych – takie są plany Najwyższej Izby Kontroli na ten rok. Izba weźmie pod lupę m.in. e-PUAP, Fundusz Dróg Samorządowych czy organizację pracy nauczycieli w szkołach publicznych.

NIK opublikowała plan pracy na 2020 r. Dokument wylicza tematy kontroli, które mają być przeprowadzone w tym roku.

Administracja

Jedna z pierwszych kontroli będzie dotyczyć udzielania zamówień centralnych i wspólnych. Kontrolerzy NIK sprawdzą, czy zamówienia te w wybranych jednostkach administracji rządowej i samorządowej realizowane są prawidłowo i efektywnie. https://webep1.com/go/425eee6032

Wiosną NIK przyjrzy się także realizacji usług publicznych dla obywateli z wykorzystaniem platformy ePUAP. NIK chce zbadać, czy w celu świadczenia usług elektronicznych zapewniono sprawne działanie platformy oraz czy podjęto działania na rzecz zwiększenia liczby usług elektronicznych i ich dostępności dla obywateli.

Przedmiotem zainteresowania NIK będzie także realizacja zadań finansowanych z Funduszu Dróg Samorządowych. Ta kontrola ma dać odpowiedź na pytania, czy organy administracji publicznej prawidłowo realizowały zadania wynikające z ustawy o FDS, czy osiągnięte zostały zakładane efekty, w szczególności poprawa standardu lokalnej sieci drogowej i bezpieczeństwa ruchu drogowego, czy zwiększyła się atrakcyjność i dostępność terenów inwestycyjnych.

W drugim półroczu badana będzie realizacja Pakietu dla średnich miast. Pracownicy NIK skontrolują, czy jest on realizowany zgodnie z założeniami i czy przynosi zakładane rezultaty.

Kontrolerzy ocenią także, czy bariery w rozwoju systemu wykorzystywania OZE są skutecznie likwidowane oraz czy organy państwa prowadzą skuteczne działania na rzecz stabilizacji cen energii elektrycznej. Izba przyjrzy się ponadto systemowi gospodarowania odpadami komunalnymi i transgranicznemu przemieszczaniu odpadów.

Oświata

Wśród oświatowych tematów, którymi zajmie się NIK, jest m.in. organizacja pracy nauczycieli w szkołach publicznych. Chodzi o to, czy organizacja ta sprzyja właściwej realizacji zadań. Izba pochyli się także nad tematem kształcenia w szkołach specjalnych – czy jest realizowane w sposób prawidłowy oraz czy wspiera adaptację uczniów do dorosłego życia.

Sprawy społeczne

Badane będzie ponadto wykonywanie zadań w zakresie interwencji kryzysowej przez powiaty oraz pomoc udzielana rodzinom zastępczym przez koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej.

Środowisko

NIK chce także sprawdzić funkcjonowanie systemu gospodarki odpadami komunalnymi i poużytkowymi oraz transgraniczne przemieszczanie odpadów. Zbada też, czy działania organów administracji publicznej i podległych im podmiotów zapewniają kompleksowe zbieranie ścieków komunalnych i ich prawidłowe oczyszczanie. Pod lupą znajdzie się utworzenie i funkcjonowanie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Zdrowie

W zakresie zdrowia NIK przeprowadzi m.in. kontrolę dostępność do finansowanej ze środków publicznych opieki stomatologicznej dzieci i młodzieży.

To tylko niektóre spośród ok. 90 kontroli, które w 2020 roku przeprowadzi Najwyższa Izba Kontroli. Większość prowadzona będzie przez centralę NIK, ale w planie pracy są też ujęte tematy, którymi zajmą się delegatury.

Przykładowo delegatura w Łodzi sprawdzi, jak gminy realizują obowiązek w zakresie dowożenia niepełnosprawnych dzieci i młodzieży do szkół i placówek oświatowych. Lubelska delegatura zbada, czy podmioty sektora finansów publicznych dokonują zakupu energii elektrycznej zgodnie z zasadą oszczędności.

Oprócz kontroli planowych NIK regularnie przeprowadza też kontrole doraźne – kontrolerzy pojawiają się w kilkuset podmiotach rocznie. Tak będzie i w 2020 r., a obszary i tematy tych kontroli są zawsze wynikiem decyzji Izby podjętych w efekcie sygnałów o nieprawidłowościach nadsyłanych przez organizacje społeczne, obywateli i parlamentarzystów.

Plan pracy NIK na 2020 r. w załączniku poniżej.

plan-pracy-nik-2020.pdf

Źródło:pap/aba/

BRAK KOMENTARZY