Kobiety patronkami nowych ulic w Olsztynie

0
653

Olsztyńscy radni nadali powstającym w Olsztynie pięciu nowym ulicom nazwy. Patronkami są kobiety, słynne przedstawicielki świata kultury.

Nowe ulice powstają w obrębie osiedli: Mazurskie i Pieczewo. To teren, który został inwestycyjnie otwarty po przedłużeniu ul. Pstrowskiego w kierunku południowej obwodnicy Olsztyna.

W pobliżu już ruszają inwestycje budowlane, stąd niezbędne było nadanie przyszłym ulicom nazw. Patronkami zostały: Zofia Nałkowska, Eliza Orzeszkowa, Wisława Szymborska, Agnieszka Osiecka i Maria Dąbrowska.

– Pomysł nazwania ulic imieniem kobiet wyszedł od mieszkańców naszego miasta – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – To niezwykle zasłużone autorki. Chcemy je w ten sposób docenić.

Nowo powstające osiedle zlokalizowane będzie na terenie dawnego pieczewskiego poligonu. Jest tam miejsce na ponad dwa tys. mieszkań w budynkach wielorodzinnych, ok. 200 domów jednorodzinnych oraz usługi.

Uzasadnienia nadania nazw ulicom:
* Maria Dąbrowska (ur. 6 października 1889 r. w Russowie, zm. 19 maja 1965 r. w Warszawie) – polska powieściopisarka, eseistka, dramatopisarka, tłumaczka dzieł literatury duńskiej, angielskiej i rosyjskiej. Jedna z ważniejszych polskich powieściopisarek XX wieku, autorka tetralogii powieściowej “Noce i dnie” (1931-1934), za którą była nominowana do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

* Agnieszka Osiecka (urodzona  9 października 1936 w Warszawie, zmarła 7 marca 1997 w Warszawie) – polska poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka,  reżyserka teatralna i telewizyjna,  dziennikarka. Debiutowała w Studenckim Teatrze Satyryków, w radzie którego zasiadała aż do 1972 roku. W latach pięćdziesiątych publikowała w polskiej prasie i czasopismach kulturalnych, pracowała też w Radiowym Studiu Piosenki. Zasłynęła głównie z ok. 2000 tekstów piosenek, pisanych dla wielu polskich gwiazd estrady. “Poetka złamanego koloru”, jak ją określił Jan Kott, napisała teksty piosenek, które zajmują trwałe miejsce w historii polskiej muzyki rozrywkowej: “Nim wstanie dzień”, “Na całych jeziorach ty”, “Małgośka”, “Niech żyje bal”, “Białe zeszyty”, “Nie żałuję”. Piosenki Osieckiej znalazły się w repertuarze popularnych wykonawców: Maryli Rodowicz, Edyty Geppert, Sławy Przybylskiej, Anny Szałapak, Seweryna Krajewskiego, Zespołu Skaldowie.

* Eliza Orzeszkowa (urodzona 6 czerwca 1841 w Milkowszczyźnie, zmarła 18 maja 1910 w Grodnie) – polska pisarka epoki pozytywizmu, autorka powieści Nad Niemnem, nominowana do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905. Jedna z najwybitniejszych powieściopisarek w okresie polskiego pozytywizmu. Jednym z ważniejszych wydarzeń, które miały wpływ na jej życie oraz twórczość było Powstanie Styczniowe. To podczas niego udzielała pomocy Romualdowi Trauguttowi, który stał się później bohaterem jednej z nowel jej autorstwa. Powstanie miało także wpływ na jej życie. Orzeszkowa została pozbawiona ziemi, a jej mąż zesłany.

* Wisława Szymborska (urodzona  2 lipca 1923 na Prowencie, obecnie część Kórnika, zmarła 1 lutego 2012 w Krakowie) – polska poetka, uważana jest za pierwszą damę poezji polskiej, eseistka,  krytyczka, tłumaczka, felietonistka, członek i założyciel Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członkini Polskiej Akademii Umiejętności, dama Orderu Orła Białego. W 1996 laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za “poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”. Twórczość Szymborskiej prezentuje mistrzostwo artystyczne nawiązujące do doświadczeń poezji XX w. oraz tradycji humanistycznej.

* Zofia Nałkowska (urodzona 10 listopada 1884 w Warszawie, zmarła 17 grudnia 1954 w Warszawie) – zaliczana jest do grona najwybitniejszych pisarek, publicystek i dramatopisarek literatury polskiej. Po ukończeniu pensji w Warszawie studiowała na Uniwersytecie Latającym (m.in. geografię, językoznawstwo, historię, ekonomię). Posłanka do Krajowej Rady Narodowej oraz na Sejm Ustawodawczy i Sejm PRL I kadencji, członek Polskiego Komitetu Obrońców Pokoju w 1949 roku. Paradoksalnie ta wielka polska prozaistka debiutowała w wieku czternastu lat wierszem, który ukazał się w “Przeglądzie Tygodniowym” w 1898 roku. Jeszcze przed pierwszą wojną światową zainteresowała się psychologią. Dał temu wyraz w okresie dwudziestolecia międzywojennego, w Charakterach, a potem w Granicy, która stała się jedną najważniejszych powieści tegoż okresu. Po wojnie natomiast brała udział w pracach Międzynarodowej Komisji do Badania Zbrodni Hitlerowskiej. Oczywiście tragedię czasów wojny opisała w “Medalionach”.

BRAK KOMENTARZY