Już ponad 3000 szkół korzysta z mLegitymacji

0
670
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Uczniowie chcą mieć mLegitymację, czyli legitymację szkolną w telefonie. Szkoły o tym wiedzą i przystępują do  projektu. W nieco ponad miesiąc dołączyło kolejnych tysiąc szkół. 

W sumie już trzy tysiące szkół może wydawać swoim uczniom mLegitymację szkolną. Aby mieć taką możliwość naprawdę nie trzeba wiele robić. Wystarczy, że dyrektor szkoły lub inna wyznaczona przez niego osoba, wypełni FORMULARZ na stronie ose.gov.pl.

Kolejny krok ku mLegitymacji w  szkole to przekazanie danych potrzebnych do uruchomienia systemu. Po dokonaniu formalności upoważnione, wskazane przez szkołę osoby, otrzymają dostęp do dedykowanego portalu umożliwiającego wystawianie i obsługę mLegitymacji.

Co ważne, bo o to też pytają, przedstawiciele szkół: przystąpienie do naszego projektu jest w pełni bezpłatne. Szkoła nie musi zaopatrywać się w dodatkowy sprzęt komputerowy, czy oprogramowanie – przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Czym dokładnie jest mLegitymacja szkolna?

To mówiąc najprościej jak się da – legitymacja szkolna w telefonie.  To dokument o takiej samej mocy prawnej jak tradycyjna, papierowa legitymacja. Poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek.

Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina. A to wszystko dzięki temu, że mLegitymacja szkolna ma umocowanie prawne – jej wydawanie umożliwia obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

To czego potrzebują uczniowie, by korzystać z mLegitymacji, to smartfon z systemem Android (co najmniej wersja 6.0).

Mamy dobra wiadomość dla użytkowników telefonów z systemem iOS. Na początku przyszłego roku także na nich będzie można mieć mLegitymację – zapowiada minister cyfryzacji Marek Zagórski.

W każdej mLegitymacji zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w papierowym jego odpowiedniku:

  • imię i nazwisko ucznia,
  • numer legitymacji,
  • datę wydania,
  • termin ważności,
  • status użytkownika (uczeń),
  • datę urodzenia,
  • PESEL,
  • adres zamieszkania,
  • nazwę i adres szkoły.

mLegitymacja jest bezpieczna i trudna do podrobienia – wylicza szef MC. – Najlepszym potwierdzeniem jej zalet jest wciąż rosnąca liczba szkół, które przystępują do naszego projektu – dodaje minister Marek Zagórski.

mLegitymację można zweryfikować wizualnie – posiada takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga. Dodatkowo, w przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także fakt czy dokument nie został zastrzeżony w szkole (w przypadku np. zagubienia telefonu).

Od tego roku akademickiego z mLegitymacji mogą korzystać także studenci.

BRAK KOMENTARZY