Już od marca będzie można składać wnioski o e-dowód

0
855

Uruchomienie i sprawdzenie czytników, przeprowadzenie szkoleń – Ministerstwo Cyfryzacji apeluje do urzędników samorządowych, by dobrze wykorzystali czas pozostały do wydania pierwszych e-dowodów. Wnioski o wydanie dowodów z warstwą elektroniczną będzie można składać od 4 marca.

“Jest kilka zadań do wykonania przed tym wdrożeniem po stronie urzędów. Przede wszystkim chodzi o aktualizację oprogramowania na stacjach roboczych i przygotowanie stanowiska pracy czyli podłączenie czytnika, sprawdzenie go” – mówił kierownik Departamentu Systemów Państwowych w Ministerstwie Cyfryzacji Andrzej Korza podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

Zapewnił, że czytniki do wydawania dowodów zostały dostarczone do wszystkich urzędów miast i gmin i wszystko czeka “na produkcyjne wdrożenie”.

Ministerstwo Cyfryzacji dziękowało samorządom za dotychczasową współpracę. Przypomniano, że odbyła się seria spotkań z przedstawicielami urzędów wojewódzkich, miast i gmin; a od dwóch tygodni w wytypowanych urzędach trwają testy całego procesu od wnioskowania do wydania i użycia e-dowodu.

“Mamy dwa weekendy testów za sobą, kolejne przed nami, sprawdzamy możliwości techniczne na stacjach roboczych, przygotowanie urzędników, jakość szkoleń e-learningowych” – mówił Korza.

Wiceminister cyfryzacji Karol Okoński dodał, że apel o wytypowanie 40 urzędów, gdzie odbywają się teraz testy symulujące spotkał się ze zrozumieniem i urzędnicy poświęcają swój czas na te testy w soboty, po godzinach pracy. “Współpraca układa się bardzo dobrze” – podkreślił Okoński i zaapelował, by dobrze wykorzystać najbliższy miesiąc: uzupełnić wiedzę, odbyć szkolenia.

Okoński zapewnił, że cały proces wdrażania projektu przebiega sprawnie i terminowe wdrożenie jest niezagrożone. Jak poinformowano, sprawnie przebiegają nie tylko testy w urzędach, ale też zadania związane z oprogramowaniem i możliwością personalizacji dowodów. Pierwsze partie blankietów są gotowe do wydrukowania i personalizacji.

Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca.

Dotychczasowe dokumenty zachowują ważność. Będą one zastępowane przez dowody z warstwą elektroniczną stopniowo – w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jego utraty).

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną ma pozwolić: potwierdzać tożsamość online; składać podpis elektroniczny; potwierdzać obecność posiadacza dowodu osobistego w zewnętrznych systemach teleinformatycznych, w tym w systemach służby zdrowia; przekraczać granice przez automatyczne bramki na lotniskach w UE. Jak wyjaśnia MC, samo użycie dowodu w urzędzie będzie zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej będą mogły wykorzystywać e-dowód dokładnie tak, jak do tej pory.

Jak uzasadnia MSWiA, e-dowód ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do upowszechnienia komunikacji elektronicznej obywateli z administracją. Obecnie jest to możliwe za pomocą Profilu Zaufanego i podpisu kwalifikowanego, jednak – zauważa MSWiA – liczba osób posiadających te narzędzia jest stosunkowo niewielka.

Źródło: Codzienny Newsletter Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY