Jubileusz olsztyńskiej placówki zdrowia. 70-lecie Polikliniki MSWiA

0
2138

70 lat istnienia stuknęło olsztyńskiemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Warmińsko–Mazurskim Centrum Onkologii.

W niedzielę (23.08) mieszkańcy odwiedzili olsztyńską poliklinikę w ramach obchodów 70-lecia istnienia placówki. Olsztynianie mieli okazję m.in. sprawdzić ciśnienie, nauczyć się jak udzielać pierwszej pomocy, czy dowiedzieć się jak radzić sobie z kleszczami. Poliklinika otworzyła także część swoich poradni, w których można było wykonać podstawowe badnia, badania mammograficzne, czy określić profil wątrobowy.

Nie zabrakło także zdrowej żywności, serwowanej przez jedną z olsztyńskich restauracji, a która bazowała na przetworach z pomidorów. Ci, którzy mieli ochotę na większą aktywność, mogli poćwiczyć na rowerach spiningowych, wziąć udział w konkursach o Unii Europejskiej, a nawet oddać krew w mobilnym punkcie poboru krwi olsztyńskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

– Przyszłam z synem, bo jesteśmy w drodze do parku i to był dobry pomysł, bo skorzytałam z opinii w jednej z poradni – mówi pani Małogrzata z Zatorza. – Dobrze, że szpital otwiera się na pacjentów i to fajnej, niedzielnej atmosferze.

Historia olsztyńskiej polikliniki sięga 1945 roku, kiedy pod koniec czerwca uruchomiono ambulatorium, mieszczące się przy ul. Dąbrowszczaków 44. Placówka Ambulatorium nie mogło podołać zadaniom dlatego rok później w budynku przy ul. Jagielońskiej 73 otwarto Poliklinikę ze 120 łóżkami, podzieloną na oddziały: internistyczny, chirurgiczny, ginekologiczny i skórny. Uruchomiono również pracownie analityczną i rentgenowską oraz aptekę. 26 października szpital przyjął pierwszego pacjenta. Wkrótce i ten obiekt okazał się za ciasny wobec nasilenia potrzeb leczniczych i wzrastającej liczby podopiecznych.

W październiku 1946 r. Poliklinikę przeniesiono do gmachu przy Al. Wojska Polskiego 37 zaadaptowanego na szpital. W lipcu 1982 roku rozpoczęto budowę nowego szpitala, a następnie modernizację starego. Od roku 2001 szpital stanowi kompleks nowoczesnych budynków. Od 1999 roku jednostka jest Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej otwierając drzwi szpitala szerokiej rzeszy pacjentów, również niezwiązanych z resortem. W styczniu 2004 roku zaczął funkcjonować Szpitalny Oddział Ratunkowy, w marcu powstał Oddział Intensywnej Terapii. W styczniu 2005 roku uruchomiono Oddział Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej.

W wyniku porozumienia z Miejskim Szpitalem Zespolonym Oddział Neurologii z dniem 1 kwietnia 2005 roku został włączony w struktury ZOZ-u MSWiA.

W 2010 roku szpital MSWiA został laureatem w XVI edycji Konkursu Polskiej Nagrody Jakości w kategorii „Organizacje Publiczne-opieka zdrowotna”.

Galeria zdjęć z niedzielnego święta TUTAJ.

BRAK KOMENTARZY