Jedną nogą na treningu, całym sercem na boisku

0
1738
fot. ampfutbol.pl

Amp Futbol to sport, który w Polsce i na świecie z każdym dniem zyskuje nowych kibiców. Nic dziwnego, gdyż jest to wyjątkowa, dynamiczna i efektowna gra zespołowa, w której nie brakuje pięknych goli, dryblingów, walki na boisku i niesamowitych emocji. Zawodnicy zostawiają całe swoje serce na murawie i nie ma dla nich wymówek. W Polsce ten sport zyskuje na coraz to większej popularności, ze względu na sukcesy Reprezentacji. W tym przypadku bycie niepełnosprawnym nie sprawia, że jest się nie w pełni sportowcem, wręcz przeciwnie. W Olsztynie już jutro będzie miał miejsce pierwszy trening AMP Futbolu.

Pierwsze treningi amp futbolu w Polsce datowane są na październik 2011, wtedy to na zgrupowanie w Warszawie przyjechało 13 zawodników. Obecnie w Polsce istnieje 10 amatorskich klubów amp futbolowych. Jednakże w rozgrywkach ligowych uczestniczą tylko 4 z nich: GKS Góra, Husaria Kraków (pierwsze kluby w Polsce), Gloria Varsovia (dawniej Lampart Warszawa) oraz Kuloodporni Bielsko-Biała. Dodatkowo regularne treningi i rozgrywane turnieje są dla zawodników doskonałą możliwością na rehabilitację ruchową i społeczną. Do niedawna w Olsztynie ten temat nie był nawet poruszany, a nasz region z małymi wyjątkami był białą plamą na AMP Futobol-owej mapie Polski. – Pomysł zrodził się w naszych głowach już w jakiś czas temu. Głównym powodem była nasza Reprezentacja Polski w AMP Futbolu. Podoba nam się ta inicjatywa i chcemy przenieść ją na grunt Warmii i Mazur. Chcemy zaktywizować osoby po amputacjach, chcemy skupić się na aktywizacji osób, które mimo swojej niepełnosprawności chcą się rozwijać, trenować, działać. – powiedział Jakub Dujko-Domański, trener Akademii Piłkarskiej Stomilek, która jako pierwsza wprowadza zajęcia dla osób niepełnosprawnych, chcących grać w piłkę nożną.

Chcemy dotrzeć to tych osób przez nasze instytucje, rozkolportować plakaty, w celu dotarcia to tych wszystkich którzy są po amputacjach i chcą trenować. Jeśli na naszych treningach pojawi się kilka osób to już będzie duży sukces. To jest młoda ale prężnie rozwijająca się inicjatywa. W Olsztynie jest to nowość, chcemy skupić się na młodzieży i dzieciach, tak aby je zaktywizować i wspólnie się rozwijać. – podkreślił Jakub Dujko-Domański.

Jakie są zasady gry?

AMP Futbol to odmiana piłki nożnej dla osób po amputacjach. Zasady gry są zbliżone do tradycyjnego futbolu, jednak jest kilka zmian, które wypisaliśmy poniżej.

Osoba po amputacji, definiowana jest jako osoba, która utraciła część przynajmniej jednej kończyny (ręka od nadgarska, noga od kostki). Piłkarze z pola mogą mieć dwie ręce, ale tylko jedną nogę. Bramkarze mogą mieć dwie nogi, ale tylko jedną rękę. Gra rozgrywana jest bez protez, na metalowych kulach. Kule drewniane są niedozwolone ze względu na bezpieczeństwo i ryzyko złamania i odprysków. Dozwolony jest przypadkowy kontakt kuli z piłką. Kule nie mogą jednak służyć do przesuwania lub kierowania piłką. Blokowanie lub przesuwanie piłki kulą jest traktowane tak samo, jak zagranie ręką. Nie ma spalonych 6. Zawodnicy muszą nosić ochraniacze. Zaatakowanie innego gracza kulą oznacza wyeliminowanie zawodnika z meczu i rzut karny dla drużyny przeciwnej. Na boisku mogą przebywać maksymalnie dwie osoby z wadami wrodzonymi kończyn [reszta to zawodnicy po amputacjach kończyn – red.] Mecze rozgrywane są na boisku o wymiarach 60×40 metrów. W przypadku rozgrywania meczów na hali dopuszcza się używanie ścian bocznych do odbijania piłki. Mecz składa się z dwóch części, trwających po 25 minut, z 10 minutową przerwą między nimi. W jednej drużynie na boisku przebywa sześciu zawodników i bramkarz, który nie może opuszczać pola karnego.

Pierwszy w historii Olsztyna trening AMP Futbolu już w sobotę (12 stycznia) o godzinie 10.00 na obiektach Szkoły Podstawowej nr 33 w Olsztynie ul. Jeziołowicza 2. Co ważne treningi są darmowe, prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów w świetnych piłkarskich warunkach niezależnie od pogody!

BRAK KOMENTARZY