IV Ogólnopolski Festiwal Twórczości Jacka Kaczmarskiego

0
3360

Zakończył się IV Ogólnopolski Festiwal Twórczości Jacka Kaczmarskiego, który jak co roku zorganizowany został w Olsztynku. Poziom festiwalu był bardzo wysoki i niezwykle wyrównany.

Warto na początek przybliżyć postać Jacka Kaczmarskiego. Był on polskim poetą, piosenkarzem, kompozytorem i twórcą wielu tekstów piosenek. Znany był głównie dzięki piosenkom o tematyce historycznej, takim jak: Rejtan, Sen Katarzyny II czy Lekcja historii klasycznej, a także dzięki piosenkom społeczno-politycznym np. Mury, Nasza Klasa czy Obława.

W tegorocznej edycji wystąpiło nieco mniej uczestników niż przed rokiem. Uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani do swoich występów, prezentowali wysoki poziom artystyczny, dlatego jury miało spory problem z wyborem tych najlepszych. W tym roku rywalizację podzielono na dwie kategorie. W pierwszej występowali uczniowie klas siódmych szkół podstawowych i gimnazjum, a w drugiej uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Poziom festiwalu z roku na rok się podnosi. Występują u nas amatorzy, ale bardzo profesjonalnie wykonują twórczość Jacka Kaczmarskiego. Pierwsze edycje były tylko dla uczniów z powiatu olsztyńskiego, ale po tych kilku latach widzimy, że zainteresowanie jest coraz większe. Przyjeżdżają do nas uczniowie z całego naszego regionu, jak również z województwa podlaskiego. Bardzo podziwiam tą młodzież, ponieważ jest bardzo dobrze przygotowana i świetnie interpretuje twórczość Jacka Kaczmarskiego – powiedziała Ewa Orłowska, Dyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku.

Jury po obradach, które nieco się przeciągnęły zdecydowało, że pierwsze miejsce w kategorii: Uczniowie klas 7 szkół podstawowych i klas gimnazjalnych w tych szkołach zajęła Aleksandra Jeznach z ZSO im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie, która wykonała utwór „Iskry i łzy”. Drugiego miejsca nie przyznano, a trzecie miejsce zajął zespół również z ZSO im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie w składzie:  Patrycja Petrych, Oliwia Cwalina (gitara elektryczna), Katarzyna Wajs (perkusja), Sebastian Kowalewski (gitara basowa). Wyróżnienie otrzymał gitarzysta Konrad Karanowski.

W kategorii: Uczniowie szkół średnich i młodzież starsza, wygrała Sylwia Lewicka z Zespołu Szkół im. C. K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim, która wykonała utwór „Kantyczka z lotu ptaka”. Drugie  miejsce ex aequo zajęły Sandra Stadnik z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie, a także Anna Góra reprezentująca Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie. Trzecie miejsce wyśpiewała Anaida Shahbazya z  Bursy nr 4 przy Zespole Szkół Budowlanych w Olsztynie.

Przyznano również dwa wyróżnienia. Pierwsze z nich Dominice Kłos za wykonanie utworu „Katyń”, a drugie pianiście Mateuszowi Stajszczakowi.

Aleksandra Jeznach zwyciężczyni w pierwszej kategorii wiekowej jest totalnym samoukiem- Z muzyką jestem związana od podstawówki. Zaczęło się od konkursu szkolnego, a później były kolejne konkursy i akademie, w których brałam udział. Od samego początku jestem samoukiem. Jedynie w szkole mam nauczyciela muzyki, a tak to staram się sama wszystkiego uczyć. Na początku nie miałam tak silnego głosu, ale dzięki mojej pracy i zaangażowaniu udało mi się go uzyskać.

Sylwia Lewicka, która wygrała w starszej kategorii wiekowej ma już na swoim koncie kilka sukcesów- Moim największym dokonaniem było zajęcie trzeciego miejsca na Międzynarodowym Konkursie Tańca i Śpiewu w Koninie. Jednak moja przygoda ze śpiewem rozpoczęła się od zwycięstwa w programie „Od Przedszkola do Opola”. Od tamtego czasu jeżdżę po różnych festiwalach, w tym roku jednak trochę się z tym ograniczam, ponieważ przygotowuje się do matury. Gdy odbierałam nagrodę za pierwsze miejsce, czułam dumę i szczęście, ale tu nie chodzi o samą nagrodę, ale o to, że ludziom się podobało i poczuli oni co chciałam im przekazać.

Przyznano również nagrody w konkursie plastycznym:

I  miejsce – 
Damian Szczuczyński – „Światełko nadziei” ” – Gimnazjum Niepubliczne „Nasza Jedynka” w Dobrym Mieście

II miejsce – 
Helena Mościbrodzka – „Pogoń” – Szkoła Podstawowa nr 6 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie

III miejsce – 
Tomasz Górczyński – „Wolność żywi się sztuką” – Szkoła Podstawowa im. Vincentego Pallotiego w Lublinie

Wyróżnienie – 
Klaudia Kliszko –„Mury” – Bursa nr 4 przy Zespole Szkół Budowlanych w Olsztynie

Wyróżnienie – 
Emilia Korneluk – „Okno do wolności” – Zespół Szkół nr 5 im. Karola Brzostowskiego w Ełku

Wyróżnienie – 
Magdalena Tomczak – „Nostalgia” – Technikum Hotelarsko – Gastronomiczne w Olsztynku

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY