GUS: w ostatnim roku liczba korzystających z e-administracji wzrosła o 5 proc.

0
623

Już 40 proc. Polaków korzysta z usług administracji publicznej przez Internet. To o prawie 5 proc. więcej niż jeszcze rok wcześniej – wynika z danych GUS.

W 2019 r. odsetek osób w wieku 16-74 lata korzystających z usług administracji publicznej za pomocą Internetu w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniósł 40,4 proc., tj. o 4,9 p. proc. więcej niż w roku poprzednim.

W ostatnich latach co roku powiększa się grupa osób, które korzystają z opcji pobierania formularzy i odsyłania wypełnionych. W 2019 r. odsetek osób pobierających formularze urzędowe wzrósł w skali roku o 2,5 p. proc., a wysyłających – o 6,8 p. proc.

Wyposażenie gospodarstw domowych w komputery

Według danych GUS w 2019 r. przynajmniej jeden komputer w domu posiadało 83,1 proc. gospodarstw domowych z co najmniej jedną osobą w wieku 16–74 lata. Wskaźnik ten z roku na rok systematycznie zwiększa się, jednak w coraz wolniejszym w tempie; w porównaniu z rokiem poprzednim wzrósł on o 0,4 p. proc.

Dostęp do Internetu i połączenia internetowe

W 2019 r. dostęp do Internetu posiadało 86,7 proc. gospodarstw domowych i było to o 2,5 p. proc. więcej niż w roku poprzednim. W skali roku udział gospodarstw domowych korzystających z Internetu poprzez szerokopasmowe łącze internetowe zwiększył się o 4,0 p. proc.

Zarówno dostęp do Internetu, jak i rodzaj posiadanych łączy internetowych zróżnicowany był ze względu na typ gospodarstwa, klasę miejsca zamieszkania oraz stopień urbanizacji. Dostęp do Internetu częściej posiadały gospodarstwa domowe z dziećmi niż bez nich. Uwzględniając klasę miejsca zamieszkania, odsetek gospodarstw z Internetem większy był w miastach niż na obszarach wiejskich, a ze względu na stopień urbanizacji – najwyższy był na obszarach wysoko zurbanizowanych. Taka sama prawidłowość dotyczyła wykorzystywania szerokopasmowych łączy internetowych.

Źródło: Serwis PAP

BRAK KOMENTARZY