Gdzie student może zamieszkać w Olsztynie?

0
2535

Październik i rozpoczęcie nowego roku akademickiego jest już coraz bliżej. Studenci po raz kolejny przyjadą do Olsztyna i życie w miasteczku studenckim znów odżyje. Jednak, aby funkcjonować w stolicy Warmii i Mazur, najważniejsza dla każdego żaka jest stancja.

Najprostszym wyborem, chociaż nie do końca najbardziej wygodnym jest akademik. W Olsztynie funkcjonuje 11 Domów Studenta, które łącznie mogą pomieścić 3 267 osoby. Dziesięć z tych budynków jest zlokalizowanych w samym Kortowie, co z pewnością jest ogromnym plusem, jeśli chodzi o lokalizację. Aktualnie olsztyńskie akademiki są podzielone na trzy standardy: najwyższy (928 miejsc), średni (2196 miejsc) oraz podstawowy (143 miejsca). Akademiki zwiększają swój standard poprzez częściowe lub kapitalne remonty oraz doposażenie w niezbędny sprzęt.

Gdzie szukać stancji?

Są jednak osoby, którym akademiki nie odpowiadają i oczekują nieco innych warunków do nauki i życia. Wtedy wybór jest prosty – stancja. W Olsztynie jest wielu prywatnych właścicieli, którzy z chęcią wynajmą pokój studentom. Najprostszy sposób na znalezienie stancji to oczywiście Internet. Oprócz stron z ogłoszeniami istnieje wiele grup na portalach społecznościowych, gdzie właściciele umieszczają swoje oferty. Niestety, jak powiedział Mateusz, ogłoszenia nie zawsze są prezentowane w odpowiedni sposób. – W połowie ogłoszeń nie ma żadnych zdjęć mieszkania, więc te z góry odrzucam. Jeśli informacje podawane w ogłoszeniu są z poważnymi błędami ortograficznymi również nie przykują mojej uwagi. Jeśli są niepełne lub zdawkowe – także nie ma co się starać. Irytujące są także ukryte opłaty. W tytule ogłoszenia widzimy 450 zł miesięcznie, a w treści okazuje się, że sam muszę opłacić Internet, a do tego dochodzą opłaty za wodę czy gaz.

Komfort ma znaczenie

Lokalizacja to nie jedyny wyznacznik podczas szukania wymarzonej stancji. Przede wszystkim dla wielu osób liczy się komfort i jakość samego mieszkania. Mateusz w Olsztynie mieszka od pięciu lat i pięć razy zmieniał miejsce zamieszkania. – Według mnie poziom stancji w Olsztynie jest dosyć niski. Wpływ na to mają przede wszystkim kiepskiej jakości meble oraz sprzęt AGD. O porządnej pralce czy odkurzaczu mogłem do tej pory wyłącznie pomarzyć. Miejsca, na których przyszło mi spać nazwać można raczej akademickimi pryczami, aniżeli wygodnymi łóżkami. Na dwóch stancjach dużym problemem było dla mnie słabe ogrzewanie zimą –  temperatury spadały nawet do 17 stopni C. Na szukaniu stancji spędziłem trochę czasu i to co mi się rzuciło w oczy – większość mieszkań jest po prostu stara. Stare są meble, stare drzwi, okna czy dywany. Ale wiadomo – wszystko wiąże się z ceną. Nieco innego zdania jest Rafał, który szczęśliwie znalazł stancję i przez pięć lat jej nie zmienił. – Moim zdaniem stancje są na tyle zróżnicowane, że ich poziom jest naprawdę zadowalający. Wiadomo, że zdarzają się stancje, w których po prostu nie chce się mieszkać, ale są to wyjątki. W porównaniu z innymi studenckimi miastami, ceny za stancję w Olsztynie są naprawdę niskie. Pokój jednoosobowy można dostać za nie więcej niż 500 zł, a to nie dużo.

Co jeszcze jest ważne?

Oprócz kwestii komfortu oraz lokalizacji, które z pewnością są ważnymi wyznacznikami podczas wyboru stacji, istotna jest atmosfera panująca w mieszkaniu. Współlokatorzy z jakimi przyjdzie żyć to niewątpliwie ważny element każdej stancji. Dla szukających istotne jest również otoczenie w jakim znajduje się stancja oraz sam właściciel. Zdecydowanie lepiej jest rozliczać się z osobą miłą, sympatyczną i wyrozumiałą, bo jak wiadomo portfel studenta czasem bywa pusty i może się zdarzyć, że nie zdąży zapłacić na czas, a wtedy cierpliwość właściciela stancji jest bezcenna.

BRAK KOMENTARZY