“Gdyby nie reforma edukacji, pewnie ten wskaźnik nauczycieli zwolnionych byłby znacznie większy”

0
2448
Od prawej: Kurator Oświaty, Krzysztof Marek Nowacki i wicekurator Wojciech Cybulski

Podczas konferencji prasowej, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, Krzysztof Marek Nowacki, a także wicekurator Wojciech Cybulski, podkreślali, że wdrażanie reformy edukacji przebiegło bardzo dobrze i czwartego września we wszystkich szkołach województwa warmińsko-mazurskiego odbędzie się inauguracja roku szkolnego.

Szkoły są do roku szkolnego 2017/18 przygotowane. Z informacji, które mam z placówek województwa warmińsko-mazurskiego wynika, że nie ma nigdzie zagrożeń, a wszystkie gminy są przygotowane na czwartego września. W szkołach z kilku gmin, jeszcze trwają remonty, ale są to już tylko rzeczy kosmetyczne – powiedział Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, Krzysztof Marek Nowacki.

Kurator podkreślał również, że rodzice wiedzą w jakiej szkole ma się uczyć ich dziecko, a nauczyciele do nowego roku szkolnego są przygotowani, ponieważ odbyło się wiele szkoleń odnośnie wprowadzonego, nowego programu nauczania.  Finansowanie tej reformy jest również zapewnione. Warto dodać, że sześciolatki zostały objęte pełną subwencją oświatową. Całkowite finansowanie wyniosło 1 mld 400 mln złotych. Szkoły województwa warmińsko-mazurskiego skorzystały również z tzw. rezerwy 04. Na całe województwo rozdysponowano kwotę 2 milionów złotych, która została podzielona na 60 jednostek samorządu terytorialnego.

Kurator wspomniał także o nowym programie rządowym „Aktywna Tablica”- Adresatem tego programu są szkoły podstawowe. Ze środków rządowych szkoła uzyska 14 tysięcy złotych, natomiast 20 % do tej kwoty, jeżeli chce powinien dołożyć samorząd i jest to kwota 3.5 tysiąca złotych. Przewidujemy, że nawet kilkadziesiąt tysięcy szkół w przeciągu 3 lat zaopatrzy się w to co my nazywamy aktywną tablicą.

A jak wygląda sprawa ze zwolnieniami wśród nauczycieli po reformie edukacji?

Pełne i dokładne dane będziemy mogli przekazać na przełomie października i listopada, kiedy to dyrektorzy szkół wprowadzą do systemu informacji oświatowej szczegółowe informacje. Jednak my już na nasze potrzeby ten rynek pracy monitorujemy od maja. Ogółem wychodzi nam, że bez pracy w województwie warmińsko-mazurskim zostanie około 0.5 % nauczycieli, czyli 130 osób. Wiadomo jednak, że dalej ten ruch kadrowy trwa, ale on może być tylko lepszy, ponieważ teraz w sierpniu już nie można zwolnić nauczyciela mianowanego. Jeżeli chodzi o te zwolnienia to wynikają one głównie z niżu demograficznego – powiedział Wojciech Cybulski.

Wicekurator Wojciech Cybluski, twierdzi jednak, że reforma edukacji sprawiła, że etatów dla nauczycieli przybyło, a zwolnień jest mniej niż wcześniej- W ciągu najbliższych lat w skali kraju nastąpi wzrost zapotrzebowania na około 6 tysięcy etatów dla nauczycieli, jest to spowodowane tym, że powstaje więcej siódmych klas szkół podstawowych niż byłoby pierwszych klas gimnazjalnych. Jak widać tych etatów przybywa i gdyby nie reforma edukacji, pewnie ten wskaźnik nauczycieli zwolnionych byłby znacznie większy. Zakładamy, że ten znikomy procent nauczycieli bez pracy będzie jeszcze mniejszy.

Warto także dodać, że nauczyciele po wielu latach, w roku 2018 dostaną podwyżkę. Ta podwyżka w ciągu najbliższych trzech lat ma wynieść 15 %.

Rok szkolny 2017/18 rozpocznie się czwartego września. Naukę w województwie warmińsko-mazurskim rozpocznie wtedy około 230 tysięcy uczniów.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY