Dożynki Powiatowo-Gminne w Dobrym Mieście

0
2796

Dożynki to jedna z najpiękniejszych tradycji, sięgająca czasów słowiańskich. Święto wieńczące porę żniw i wnoszące na piedestał rolników, dzięki którym możemy się cieszyć zdrową i smaczną żywnością. W powiecie olsztyńskim tegoroczne Święto Chleba. Dożynki Powiatowo-Gminne odbędą się 16 września w Dobrym Mieście.

Rozpoczną się w samo południe uroczystą mszą świętą w Bazylice Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą barwnym korowodem prowadzonym przez Grupę Concordia Dobre Miasto na Stadion Miejski, gdzie o godz. 14:00 odbędzie się główna część uroczystości.

Zgodnie z tradycją ceremonia rozpocznie się przekazaniem chleba przez starostów Dożynek włodarzom powiatu i gminy. Starosta olsztyński i burmistrz Dobrego Miasta podzielą się nim z uczestnikami uroczystości. Nie zabraknie wyróżnień dla rolników z terenu powiatu, z kolei społeczności sołeckie uczestniczyć będą w konkursie na najpiękniejsze stoisko wiejskie, wieniec, a także tradycyjny zestaw chleba ze smalcem i ogórkiem.

W programie znalazło się wiele atrakcji, w tym pokaz łapania dysków przez psy uczestniczące w Ogólnopolskim Turnieju Psich Sztafet Niczuk Cup 2017, sztuki walki w zapasach i elementach samoobrony, czy konkurs na ujeżdżanie byka. Na ponad czterdziestu stoiskach będzie można otrzymać informacje rolnicze i zgłębić tematykę świata przyrody, a nawet poznać sposoby na domowe warzenie piwa. Piwowarzy z Olsztyna oraz Chłopi Bosi zapraszają na degustację własnych wyrobów w ramach Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego. Na tradycyjne przekąski – fafernuchy i nowolatki organizatorzy zapraszają na stoisko Powiatu Olsztyńskiego.

Na dożynkowej scenie wystąpią: skrzypaczka Magdalena Szymańska, zespół Anker, Serduszka, Lelija, Kolosoczok, Pasja, kapela z Piotraszewa. Gwiazdą wieczoru będzie  TOP ONE. Po koncercie DJ Jasiek zaprasza wszystkich uczestników do wspólnej zabawy.

Na brak atrakcji nie będą narzekać też dzieci. Czekają na nie trampoliny, dmuchaniec, malowanie włosów i buzi, bańki mydlane, warsztaty balonowe, zorbing w basenie, kącik dla najmłodszych z kulkami, gry i zabawy.

Wszystkim atrakcjom towarzyszyć będą wystawy:  fotografii Natalii Tejs – „Zapomniane miejsca” (Stodoła Kultury, ul. Górna 22), traktorów i maszyn rolniczych fabryki Ursus S.A. (parking przy Stodole Kultury), maszyn, urządzeń i narzędzi rolniczych wyprodukowanych w Dobrym Mieście przed II wojną światową przez Fabrikate der Marienhütte Guttstadt ze zbiorów Skansenu Maszyn Rolniczych w Naterkach (parking przy Stodole Kultury), książek rolniczych, a także zwiedzanie Skansenu Miejskiego z ekspozycjami tradycji dobromiejskiego rzemiosła i wystawy „Kobieta” (ul. Sowińskiego 11).

BRAK KOMENTARZY