Debata Społeczna “Bezpieczny Senior” w Olsztynku

0
1096
Przykładowe zachowania na drodze to stały punkt na sptkaniach o bezopieczeństwie

W Dziennym Domu Seniora+ w Olsztynku zorganizowano debatę, podczas, której seniorzy mogli dowiedzieć się o czekających na nich niebezpieczeństwach.

Podczas debaty policjanci z olsztyneckiej i olsztyńskiej komendy, prezentowali zagadnienia związane z bezpieczeństwem seniorów. Pokazywali, jakie zagrożenia czekają na seniorów i jak sobie z nimi radzić.

Już od wielu lat funkcjonuje metoda „na wnuczka”, która dalej niestety zbiera “spore żniwa”. Seniorzy często sami pomagają oszustom, podając im informacje podczas rozmowy telefonicznej. Najważniejsze w takich momentach jest to, żeby nigdy nie dawać pieniędzy osobie, której się nie zna.

Kolejną metodą, którą przedstawiono podczas debaty, jest okradanie mieszkań, podczas tzw. “rutynowych kontroli”. Często zdarza się, że oszuści podają się za pracowników spółdzielni, czy firm wodociągowych lub gazowniczych. Wtedy zazwyczaj przychodzą we dwóch do domów. Jedna osoba zostaje z seniorem, a druga w tym czasie pod pozorem, sprawdzenia przewodów czy spisania liczników, przeszukuje dom w poszukiwaniu kosztowności. Policjanci przestrzegali przed wpuszczaniem do domu nieznanych osób. Zawsze lepiej upewnić się czy dane osoby naprawdę są tymi, za które się podają.

Coraz częściej też oszuści korzystając z fałszywych odznak, podają się za policjantów i starają się uzyskać od seniorów pieniądze. Należy jednak pamiętać, że policjanci nigdy nie biorą pieniędzy od ludzi. Zawsze, gdy poczujemy, że jesteśmy w niebezpieczeństwie to należy zadzwonić, najlepiej na alarmowy numer 112.

Podczas debaty, nie zabrakło również omówienia zagrożeń, jakie czekają na seniorów, ze strony nieuczciwych sprzedawców. Każdego dnia starsze osoby zawierają mnóstwo transakcji. Wiadomo, że robienie zwykłych zakupów jest koniecznością i nie ma z tym problemów, ale pojawiają się one, gdy seniorzy podpisują jakieś umowy odnośnie usług. Często zdarza się tak, że są tak zmanipulowani przez sprzedającego, że nie czytają nawet umowy, którą podpisują, a to może prowadzić do sporych kłopotów. Jako przykład można podać umowę na  usługi telekomunikacyjne czy zakup towaru na raty.

Wtedy po czasie okazuje się, że w umowie były zawarte punkty, które są dla kupującego bardzo niekorzystne i trzeba płacić za daną usługę dużo więcej. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, senior który nie rozumie, pewnych zapisów umieszczonych w umowie, powinien przed jej podpisaniem skonsultować się z osobą, która będzie w stanie to rozszyfrować. Jednak jeżeli już dojdzie do podpisania tej umowy, to w każdym przypadku w ciągu 14 dni, można z niej zrezygnować.

Podczas spotkania z seniorami w olsztyneckim Dziennym Domu Seniora zaprezentowano również filmy z wypadkami drogowymi, aby pokazać jakie niebezpieczeństwa czekają na seniorów w ruchu drogowym. Wnioski jakie należy z tej dyskusji wyciągnąć są takie, żeby pod żadnym pozorem nie wchodzić na jezdnię, bez upewnienia się, że spokojnie uda się przejść na drugą stronę, a także aby, gdy jest ciemno zawsze mieć ze sobą jakieś elementy odblaskowe.

Na koniec miała miejsce dyskusja, podczas której seniorzy zadawali pytania, które były związane głównie z ruchem drogowym. Jak zapewniali organizatorzy, takie spotkania dotyczące bezpieczeństwa seniorów, są w Olsztynku organizowane cyklicznie.

Fotorelacja

BRAK KOMENTARZY