Debata „Olsztyn dba o bezpieczeństwo seniorów”

0
2752

W Urzędzie Miasta w Olsztynie odbyła się debata, na której przedstawiano, jak Olsztyn dba o bezpieczeństwo seniorów, a także prezentowano, jak sam senior powinien o swoje bezpieczeństwo zadbać.

W 2016 r. Komendant Miejski Policji w Olsztynie zatwierdził treść wystandaryzowanego programu edukacyjno – informacyjnego skierowanego do osób w wieku emerytalnym, pod nazwą „Bezpieczny Senior”, który od początku 2013 r. prowadzony był w formie działań profilaktycznych. Program uzyskał akceptację Starosty Olsztyńskiego oraz Prezydenta Olsztyna i tym samym obecnie realizowany jest w powiecie olsztyńskim i na terenie miasta Olsztyna. Celem autorów jest nauka bezpiecznych zachowań i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, przeciwdziałanie zjawiskom patologii, a przede wszystkim dążenie do zmniejszenia liczby ofiar przestępstw wśród seniorów.

Największym niebezpieczeństwem, jakie czeka na seniora w dzisiejszych czasach jest wyłudzanie pieniędzy. Wszyscy już chyba słyszeli o tzw. metodzie na wnuczka. Kiedy to przestępca podaje się za wnuka osoby, do której dzwoni i chce wyłudzić od niej pieniądze. Podczas debaty podkreślono, że coraz więcej starszych osób nie daje się nabierać na te sztuczki. Seniorzy przychodzą lub dzwonią na policję i zgłaszają, że ktoś chciał ich oszukać i wyłudzić od nich pieniądze. Takich sytuacji w naszym powiecie, jak i w całej Polsce jest coraz więcej, a to pokazuje, że seniorzy są dużo lepiej wyedukowani w tym aspekcie.

W poprzednim roku odbyło się 18 spotkań spotkań z seniorami, na których są oni ostrzegani o tego typu działaniach osób trzecich. W tych spotkaniach uczestniczyło około 500 osób. Takie spotkania są niezwykle istotne, ponieważ dzięki nim udaje się zapobiegać wielu przestępstwom, na które seniorzy są narażeni.

Podczas debaty przedstawiono również, jak olsztyński system komunikacyjny wpływa na seniorów. Według Mirosława Arczaka, oficera rowerowego, system ten jest dla seniora bardzo przyjazny, a będzie jeszcze lepszy kiedy wprowadzone zostaną nowe linie tramwajowe. Teraz w Olsztynie senior może spokojnie przemieszczać się po mieście. Ułatwiają to tramwaje, a także buspasy, dzięki którym szybciej można przemieścić się z miejsca na miejsce. Ważne jest także to, że powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, po których zarówno seniorzy, jak i inni mieszkańcy mogą spokojnie jeździć na rowerze.

Istotne jest również to, że coraz częściej na olsztyńskich ulicach, widzimy znaki ograniczające prędkość do 30 km/h. W Gdańsku na prawie 60 % ulicach właśnie takie ograniczenia zostały wprowadzone, a w Olsztynie chce się również iść tym tropem. Takie ograniczenia będą sprawiać, że będzie mniej wypadków, a jeżeli już do takiego wypadku by doszło to jego skutki będą znacznie mniej poważne.

Niebezpieczne dla seniora są także zatrucia. Chodzi tu przede wszystkim o zatrucia tlenkiem węgla. O tym podczas debaty opowiedział, Komendant Miejski PSP w Olsztynie bryg. mgr inż. Andrzej Górzyński. Warto pamiętać, żeby czyścić kanały wentylacyjne. Przynajmniej raz w roku taki kanał powinien być wyczyszczony, ponieważ wtedy możliwość takiego zatrucia spada. Jeżeli chodzi o zatrucie tlenkiem węgla, to objawy są zazwyczaj banalne. Zaczyna się od bólu głowy, następnie zaczynają się mdłości, a później traci się przytomność. Należy pamiętać żeby, jeżeli tylko poczuje się, że zachodzi możliwość takiego zatrucia, zadzwonić, bądź zgłosić się do najbliższego szpitala.

Wiadomo, że seniorzy, bardzo często bagatelizują z różnych powodów takie sprawy, ponieważ uważają, że im się nic nie stanie. Jednak takie myślenie trzeba jak najszybciej zmienić, ponieważ może one doprowadzić do sporego niebezpieczeństwa. Komendant opowiadał również o tym, jak postępować w przypadku pożaru, jak taki pożar ugasić i czego nie robić, aby ogień się nie rozprzestrzeniał.

Oczywiście najważniejsze podczas tego spotkania, jak i innych spotkań jest to, żeby zarówno seniorzy, jak i osoby, które się nimi opiekują byli świadomi, jakie niebezpieczeństwa na nich czekają, a także aby potrafili sobie z nimi poradzić.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY