“Czym zajmuje się “Dom Warmiński”?”

0
1298
Strona główna www.visit.olsztyn.eu

W latach 2014 i 2016 Gmina Olsztyn wpłaciła na rzecz Stowarzyszenia “Dom Warmiński” składki członkowskie na łączną kwotę ponad 54 tysięcy złotych. Jaki jest efekt tej współpracy?

Kilka tygodni temu stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna analizując rejestr umów cywilnoprawnych zawartych przez Urząd Miasta od 2014 roku informowało o wątpliwościach w sprawie strony internetowej Visit Olsztyn, dotyczących braku aktualizacji witryny oraz zawierania dodatkowych umów zlecenia z etatowymi pracownikami ratusza.

Tym razem członkowie FRO postanowili przyjrzeć się działalności stowarzyszenia Dom Warmiński, do którego należy Gmina Olsztyna i którego wiceprezesem jest Dyrektor Biura Promocji Urzędu Miasta – Krzysztof Otoliński.

Jak wynika ze wspomnianego rejestru umów, Olsztyn w ostatnich latach wpłacił na rzecz Domu Warmińskiego składkę członkowską, która w 2014 i 2016 roku wyniosła odpowiednio 27 943 zł oraz 27 812 zł.  W rejestrze brakuje natomiast danych o 2015 roku.

Problem nie tkwi jednak w wysokości składek członkowskich, lecz w sposobie wydawania zgromadzonych przez Dom Warmiński pieniędzy. Już po pobieżnym przejrzeniu strony internetowej Domu Warmińskiego widzimy, że jest ona przestarzała i niedostosowana do urządzeń mobilnych, które dzisiaj stanowią główną część ruchu w Internecie. Inną kwestią jest brak mnóstwa kluczowych dla Olsztyna informacji, jak chociażby o sztandarowej inwestycji, jaką jest infrastruktura nad jeziorem Ukiel, a także tych mniejszych o basenach, kinach, teatrach czy ogólnodostępnych parkingach. W kalendarzu natomiast nie znajdziemy jakichkolwiek informacji o wydarzeniach kulturalnych, które mają miejsce w lipcu w Olsztynie mówi Paweł Szczur, Członek Zarządu Forum Rozwoju Olsztyna.

Działacze z FRO zastanawiają się, jak to możliwe, że strona organizacji, którego celem jest promocja regionu i która otrzymuje środki finansowe w zupełności wystarczające na przygotowanie dobrze wyglądającego i aktualnego portalu turystycznego, jest brzydka, nieaktualna i niefunkcjonalna? Warto dodać, że po wpisaniu hasła “Warmia” w wyszukiwarce Google, strona “Domu Warmińskiego” pojawia się jako jedna z pierwszych. Cała sprawa jest tym bardziej zaskakująca, bowiem jak już wspomniano, Wiceprezesem Domu Warmińskiego jest obecny dyrektor Biura Promocji, do regulaminowych działań którego należy m.in. realizacja zadań związanych z członkostwem Olsztyna w stowarzyszeniu „Dom Warmiński”.

Nasuwa się zatem pytanie o konflikt interesów. W jaki sposób Urząd Miasta ma kontrolować działanie stowarzyszenia, skoro Dyrektor Biura Promocji pełni w nim jednocześnie funkcję zarządczą? – pyta retorycznie Paweł Szczur.

Aby wyjaśnić wątpliwości związane z Domem Warmińskim, Forum Rozwoju Olsztyna złożyło dwa wnioski o udostępnienie informacji publicznej. Jeden skierowany został do Urzędu Miasta, drugi zaś do stowarzyszenia, które musi udzielić odpowiedzi na pytania zadane przez mieszkańców Olsztyna, gdyż korzysta ze środków publicznych. Członkowie FRO zapytali m.in. o to, w jaki sposób weryfikowano dotychczas realizację zadań promocyjnych poprzez uczestnictwo w stowarzyszeniu. Natomiast Dom Warmiński został poproszony o informacje, czy Krzysztof Otoliński pobierał kiedykolwiek wynagrodzenie od organizacji oraz o przesłanie rozmaitych dokumentów i sprawozdań finansowych.”

 

BRAK KOMENTARZY