Coraz więcej wyłudzeń pieniędzy na Warmii i Mazurach

0
896
Metody działania oszustów

Oszuści mają coraz więcej sposobów na wyłudzenia pieniędzy. W naszym regionie proceder ten szybko się rozwija.

-Niestety wciąż otrzymujemy informacje o tym, że gdzieś na terenie naszego regionu, ktoś próbował oszukać seniora, wykorzystując jego dobre serce, życzliwość, zaufanie a czasami po prostu naiwność. Przestępcy najczęściej dzwonią na telefon stacjonarny do osób starszych udając córkę, wnuczka lub wnuczkę, którzy ulegli wypadkowi i potrzebują pomocy finansowej, aby uniknąć konsekwencji prawnych. Przestępcy podają się za policjantów, prokuratorów, sędziów lub innych funkcjonariuszy, żądając przekazania im pieniędzy pod pretekstem prowadzenia działań śledczych lub odstąpienia od nich – powiedział mł. asp. Tomasz Markowski p.o. Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie

W takim przypadku należy pamiętać, że policjanci nigdy nie żądają przekazania pieniędzy za wykonanie jakichkolwiek czynności. W sytuacji, gdy ktoś prosi o gotówkę w rozmowie telefonicznej podając się za policjanta, jest na 100% oszustem chcącym wyłudzić pieniądze.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z Policją pod alarmowy numer 112. Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich, a najlepiej rozłączmy się i wykonajmy telefon zwrotny do osoby, za którą podaje się oszust, by upewnić się czy faktycznie znalazła się w trudnej sytuacji i potrzebuje pieniędzy. Wykonanie takiego telefonu pozwoli sprawdzić sytuację i uchroni przed utratą pieniędzy w przypadku próby ich wyłudzenia. Pamiętajmy również, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczajmy takich osób do domu czy mieszkania. Oszuści nie mają skrupułów. Mogą podszyć się pod inkasenta, policjanta, listonosza, handlarza, itp. – ostrzega mł. asp. Tomasz Markowski.

To nie jedyne sposoby, przez które możemy stracić swoje pieniądze. Należy również bardzo uważać, gdy wykonujemy przelew internetowy, bądź za pomocą blika. Zdarzały się już przypadki, kiedy to złodzieje, wykorzystując nasze dane osobowe czy dane naszego konta, korzystali z pieniędzy znajdujących się na naszym rachunku bankowym. Należy zawsze sprawdzać dokładnie gdzie dokonujemy przelew i po zrobieniu tego przelewu, jak najszybciej wylogować się z naszej bankowości internetowej.

Popularne staje się również włamywanie na konta osób na portalach społecznościowych. Jest to może mniej groźne niż poprzednio wymienione sytuacje, ale również w ten sposób można ukraść nasze dane personalne. Hakerzy demonstrują w ten sposób, że z łatwością są w stanie wejść na nasze konta, które są przecież zabezpieczone hasłem.

Na szczęście coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Choć przestępcy modyfikują swoje działania i próbują wykorzystać do swojego procederu inne osoby, które zupełnie nieświadomie stają się kolejnym ogniwem w łańcuchu – kończy mł. asp. Tomasz Markowski.

W 2019 roku policjanci na Warmii i Mazurach stwierdzili, że doszło do popełnienia ponad 70 przestępstw tego typu. Od początku tego roku funkcjonariusze stwierdzili 8 przypadków popełnienia przestępstwa przez oszustów posługujących się taką lub pokrewną metodą.

BRAK KOMENTARZY