Coraz więcej urzędów miast i gmin, w Polsce, wydłuża godziny pracy

0
670

Do godz. 18., a czasem nawet w soboty – coraz więcej urzędów miast i gmin wychodzi naprzeciw mieszkańcom wydłużając godziny pracy. W ostatnich dniach taką decyzję podjęły np. Katowice, motywując ją prośbami katowiczan.

“Coraz częściej zaczęły wpływać do nas postulaty mieszkańców, by w urzędzie można było załatwić sprawy także po godzinie 15.30” – tłumaczy rzeczniczka Urzędu Miasta Katowice Ewa Lipka.

Jak dodaje, do tej pory w każdy poniedziałek do godz. 17.00 mieszkańców Katowic przyjmowały wybrane komórki urzędu – tj. Biuro Obsługi Mieszkańców, Urząd Stanu Cywilnego, Miejskie Centrum Energii, Wydział Uprawnień Komunikacyjnych (Referat Praw Jazdy i Referat Rejestracji Pojazdów), a także stanowiska informacyjne Wydziału Podatków i Opłat Lokalnych.

“W związku z głosami mieszkańców, podjęliśmy decyzję, by dodatkowo od 1 lipca, w każdy czwartek, cały Urząd Miasta – tj. wszystkie komórki organizacyjne – był czynny do godziny 17.00. Tym samym czas pracy Urzędu w piątek popołudniu, kiedy to mieszkańcy najrzadziej załatwiali sprawy, zostanie skrócony do godz. 14.00” – mówi rzeczniczka.

Dodatkowo w soboty czynny jest Urząd Stanu Cywilnego, który oprócz udzielania ślubów rejestruje w tym dniu (od 8.00 do 12.00) zgony.

Jednym z liderów w dziedzinie otwierania urzędu na mieszkańców jest Kraków.

Stanowiska związane z bezpośrednią obsługą mieszkańców – w szczególności te gdzie wydaje się dowody osobiste, załatwia meldunki, rejestruje pojazdy, przyjmuje pisma, prowadzi obsługę kasową i wpis do działalności gospodarczej – w większości dni czynne są od godziny 8.00 do 18.00.

Ponadto Urząd Stanu Cywilnego w soboty nie tylko udziela ślubów (do godz. 20.00) i rejestruje zgony (od godziny 7.40 do godziny 15.30), ale też przyjmuje dokumenty dotyczące rejestracji pojazdów, wnioski w sprawie praw jazdy oraz wnioski do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Dodatkowo w mieście planowane jest wprowadzenie instytucji “nocnego burmistrza”, który miałby dbać “o prawidłowe funkcjonowanie miasta w nocy”. Projekt krakowskiej uchwały przygotowali radni z klubu Platforma.Nowoczesna – Koalicja Obywatelska. Zgodnie z ich założeniem, “nocny burmistrz” przewodniczyłby “komisji złożonej z przedstawicieli różnych grup społecznych zainteresowanych tym by życie nocne w mieście funkcjonowało prawidłowo”.

Nocni burmistrzowie działają już m.in. w Amsterdamie, Tuluzie, Pradze czy Nowym Jorku. Jak głosi uzasadnienie projektu uchwały, urzędnik miałby godzić w Krakowie interesy dwóch stron: “zapewnić możliwość korzystania z różnych usług i zabaw, a jednocześnie zapewnić porządek na ulicach i spokój ciszy nocnej dla mieszkańców”.

W Gdańsku urząd najdłużej czynny jest do godz. 17.00 – w środę. W pozostałe dni do 16.00, a w piątki do godz. 15.

Dłuższe godziny pracy urzędów to nie tylko domena dużych miast.

W Piasecznie np. w poniedziałki interesanci przyjmowani są do godz. 18 (w pozostałe dni do 16.00).

Z kolei Urząd Gminy Sitkówka-Nowiny (woj. świętokrzyskie) przed rokiem wydłużył pracę w poniedziałki do godz. 17.00. Podobnie jak w Katowicach władze gminy tłumaczyły to potrzebami mieszkańców, a decyzję poprzedziło internetowe głosowanie. 71 proc. ankietowanych opowiedziało się za wydłużeniem czasu pracy Urzędu, 29 proc. – przeciwko.

“Liczymy się z głosem naszych mieszkańców. Dlatego staramy się wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom, realizując ich potrzeby” – mówił wówczas wójt gminy Sebastian Nowaczkiewicz. “Jeśli pomysł się sprawdzi, nie wykluczam przedłużenia czasu pracy urzędu o kolejną godzinę” – zapowiadał.

Źródło: PAP

BRAK KOMENTARZY