Bohdan Butenko odwiedzi Oranżerię Kultury!

0
2332

Na spotkanie z Mistrzem zapraszamy w niedzielę 20 marca 2016r. WARSZTATY dla dzieci (klasy I-III) odbędą się o godzinie 13:30, a o godzinie 17.30 zapraszamy młodzież i dorosłych. Do końca marca w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim dostępna jest także wystawa ilustracji Bohdana Butenki. 

Bohdan Butenko to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych polskich grafików i ilustratorów. Sam o sobie mówi, że jest „pośrednim uczniem Matejki” (Uczniem Matejki był Mehoffer, uczniem Mehoffera był Szancer, a Butenko uczniem Szancera). Jest autorem niezliczonej ilości ilustracji do książek, zarówno cudzych jak i własnych. Tworzył także scenografie teatralne, w tym kilka z nich do Kabaretu Starszych Panów. Przez wiele lat współpracował z Telewizją Polską, czasopismami dla dzieci „Płomyczek”, „Płomyk”, „Miś” i „Świerszczyk”. Był też wieloletnim redaktorem artystycznym wydawnictwa Nasza Księgarnia – najstarszego i największego wydawcy książek dla dzieci i młodzieży w Polsce. Butenko to także twórca postaci Gapiszona, Gucia i Cezara, które oprócz wersji książkowej doczekały się serii filmów animowanych i stały się wizerunkami do wydanych w roku 2011 znaczków pocztowych. Warto tu wspomnieć także harcerza Kwapiszona, który w swych komiksowych przygodach uczył nas o miejscach związanych z historią Polski i ważnymi postaciami z przeszłości.

“Obok twórców takich jak Daniel Mróz, Janusz Stanny, Jan Marcin Szancer, Franciszka Themerson czy Józef Wilkoń zyskał w pełni zasłużony status klasyka gatunku, a jego projekty graficzne edukują estetycznie już trzecie pokolenie czytelników, wpływając również na poszukiwania artystyczne młodej generacji ilustratorów” – wstęp do wystawy Butenki zorganizowanej w krakowskim Bunkrze Sztuki jesienią 2013 roku.

Ilustracja książkowa to jedna ze ścieżek działalności Oranżerii Kultury. Chcemy promować artystów zajmujących się tą dziedziną sztuki: przypominać dawnych, niedoścignionych mistrzów, jak i prezentować młode pokolenie utalentowanych ilustratorów. Mieszcząca się w murach zabytkowego pawilonu ogrodowego Miejska Biblioteka Pedagogiczna nieustannie wzbogaca zbiory o pozycje książek z piękną ilustracją, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Sala ekspozycyjna prezentuje natomiast wystawy mistrzów ilustracji. W styczniu gościliśmy wystawę monograficzną Pani Bożeny Truchanowskiej – jednej ze współtwórczyń fenomenu Polskiej Szkoły Ilustracji.

Zapraszamy do Oranżerii Kultury na wystawę, warsztaty i spotkanie autorskie. 

Bezpłatne wejściówki do odebrania w budynku Oranżerii.

Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim, tel. 517 262 146, email: oranzeria@lidzbarkw.pl

BRAK KOMENTARZY