Biskup nominat Janusz Ostrowski ma już swój herb, a w sobotę przyjmie święcenia biskupie

0
2373

Papież Franciszek 27 lutego 2018 roku mianował ks. kan. dr Janusza Ostrowskiego nowym biskupem pomocniczym archidiecezji warmińskiej. Dotychczas ks. Ostrowski był wiceoficjałem Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej. Ojciec Święty przydzielił biskupowi nominatowi stolicę tytularną Caltadria (Algeria).

Ksiądz Biskup Janusz Ostrowski, biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej ze stolicą tytularną w Caltadria jako swoje zawołanie oraz program biskupiej posługi przyjął wezwanie JESU IN TE CONFIDO – JEZU UFAM TOBIE. To powszechnie znane wezwanie wiąże się z przesłaniem, jakie skierował do św. Siostry Faustyny Jezus Miłosierny. Pan Jezus chciał, by była to najprostsza modlitwa ufności wszystkich strapionych i uciśnionych, a zarazem dewiza identyfikująca obraz, będący jednym z przejawów kultu Bożego Miłosierdzia. Stąd też na tarczy herbowej biskupa Janusza Ostrowskiego znalazło się srebrne (białe) przedstawienie Jezusa jako Dobrego Pasterza w polu zielonym. Jednocześnie dewiza biskupia przywołuje osobę św. Jana Pawła II, wielkiego apostoła Miłosierdzia Bożego, którego posługą biskup Janusz chce się inspirować.

Wzorem dla postaci Dobrego Pasterza w herbie biskupa Janusza Ostrowskiego stała się tzw. rzymska figura Dobrego Pasterza z przełomu wieku III i IV, przechowywana w Muzeach Watykańskich w Rzymie (Museo Pio Cristiano). Ukazuje ona młodzieńczego Chrystusa niosącego na swoich ramionach owcę. To wczesnochrześcijańskie przedstawienie niezwykle mocno akcentuje relację miłości Pasterza do owcy, co starożytny artysta podkreślił za pomocą położenia nacisku na ich kontakt emocjonalny i wzrokowy. Wczesnochrześcijańska rzeźba Dobrego Pasterza wskazuje, iż priorytetem w posłudze nowego biskupa będzie realizowanie misji pasterskiej w oparciu o biblijne wzorce szczegółowo wyjaśnione i skomentowane przez Ojców Kościoła w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, kładących szeroką ławę fundamentową pod właściwą doktrynę katolickiej wiary.

Rzymskie konotacje rzeźby mają także przypominać związki Kościoła Warmińskiego z Rzymem jako stolicą chrześcijańskiego świata oraz Stolicą Apostolską, co wielokrotnie uwidaczniało się w historii Świętej Warmii, by przywołać np. wybitne postacie biskupów warmińskich – Eneasza Sylwiusza Piccolomini (1457-1458), późniejszego papieża Piusa II, czy też Stanisława Hozjusza (1551-1579). Jednocześnie na starożytnym Wschodzie pasienie owiec było wiązane z funkcją zarządzania, opartego o sprawiedliwe prawo, które w pierwszej kolejności miało troszczyć się o słabych.

W ten sposób biskup Janusz Ostrowski chce nawiązać do swojego prawniczego wykształcenia i doświadczenia w dotychczasowej pracy w sądzie biskupim, zajmującej istotne miejsce w jego duszpasterstwie. Wreszcie obraz Dobrego Pasterza jest przypomnieniem o potrzebie budowania mostów jedności oraz misyjnego wychodzenia z przesłaniem Ewangelii w szeroki świat, co w życiu nowego biskupa uwidoczniło się w pracy misyjnej w Togo, w Afryce Zachodniej (1999-2006). Należy także zaznaczyć, iż zrządzeniem Opatrzności Bożej święcenia biskupie ks. Janusza Ostrowskiego mają miejsce w przeddzień IV Niedzieli Wielkanocnej, od najdawniejszych czasów w tradycji Kościoła nazywanej Niedzielą Dobrego Pasterza.

Ks. kan. dr Janusz Ostrowski będzie biskupem pomocniczym archidiecezji warmińskiej

Biskup nominat Janusz Ostrowski otrzyma święcenia biskupie 21 kwietnia 2018 r. o godz. 11.00 w Konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie.

 

BRAK KOMENTARZY