Bez wad. Lidzbark Warmiński lobbuje za wprowadzeniem programu profilaktyki wad postawy

0
1265
Jacek Wiśniowski,burmistrz Lidzbarka Warmińskiego

Lidzbark Warmiński od dwóch lat wdraża projekt profilaktyki wad postawy i skoliozy oraz wad w obrębie kończyn dolnych u dzieci i młodzieży. Burmistrz Lidzbarka uważa, że potrzebny jest rządowy program, który wprowadzi zajęcia z korektywy i zdrowego odżywiania we wszystkich szkołach w Polsce.

Celem pilotażowego programu „Lidzbark Warmiński bez wad postawy” skierowanego do przedszkolaków, uczniów i rodziców jest wczesna identyfikacja oraz zapobieganie pogłębianiu się i utrwalaniu wad postawy u dzieci.

Wady postawy dzieci i młodzieży oraz otyłość stanowią bardzo poważny problem społeczny. Są coraz powszechniejsze, sprzyja im między innymi siedzący tryb życia – podkreśla Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego. Jego zdaniem rozwój technologii, korzystanie z komputera, smartfonów i siedzący tryb życia generuje wśród młodzieży i dzieci problemy z otyłością, choroby organów wewnętrznych, co może być przyczyną złego ukształtowania budowy ciała.

Na początku programu w Lidzbarku Warmińskim ze środków samorządowych dokładnie przebadano układy kostne dzieci i młodzieży – od przedszkolaków po gimnazjalistów. Użyto urządzenia o nazwie kineod oraz podoskopu, którym fizjoterapeuci z przychodni lekarskiej „Medical” precyzyjnie zbadali i opisali wady kręgosłupa, klatki piersiowej oraz kończyn dolnych, np. płaskostopie, stopy koślawe, czy szpotawe. Wyniki badań trafiły m.in. do rodziców.

Przebadano 1650 dzieci i młodzieży z lidzbarskich szkół i przedszkoli. Okazało się, że prawie wszyscy wymagają zajęć korekcyjnych, a niemal połowa z nich wręcz rehabilitacji. – Najczęstszymi wadami (poczynając od głowy) naszych dzieci i młodzieży są: nieprawidłowe ustawienie głowy, asymetria szyi i nierówne ramiona, asymetria ustawienia łopatek, nierówne trójkąty talii, widoczny łuk skrzywienia (wał lędźwiowy) oraz skośna (skręcona) miednica – wymieniał dr Jaremi Sciepurko, konsultant medyczny projektu „Lidzbark Warmiński bez wad postawy” w prezentacji, w której omawiał wyniki badań dzieci i młodzieży oraz przedstawił przyczyny wad postawy.

W Lidzbarku 90 proc. dzieci ma problemy z łopatkami (odstające łopatki, asymetria ustawienia, odległości od kręgosłupa).

 –  W płaszczyźnie strzałkowej kręgosłupa żadne dziecko nie trzyma pionu, w płaszczyźnie strzałkowej kręgosłupa 90 proc. dzieci ma zbyt mały kąt krzywizn kręgosłupa i zbyt mały kąt nachylenia miednicy, co może w przyszłości skutkować dużą degradacją krążka międzykręgowego w wyniku małej amortyzacji kręgosłupa, w płaszczyźnie czołowej kręgosłupa można zauważyć shift tułowia, co wymaga już rehabilitacji, a nie zajęć korekcyjnych – wymienili autorzy badania.

Podobne wnioski badający wyciągnęli z badań dodatkowych, które przeprowadzono w marcu 2018 r.W lidzbarskich przedszkolach gimnastyką korekcyjną powinno zostać objętych 96 proc. dziewczynek i 95 proc. chłopców, natomiast w podstawówkach – 79 proc. dziewcząt i 72 proc. chłopców, a w gimnazjach 62 proc. dziewcząt i 54 proc. chłopców.

Bardziej jednak przerażają inne statystyki. Okazuje się, że 37,5 proc. gimnazjalistek powinna zostać poddanych rehabilitacji! Niestety, gimnazjalistów (chłopców) powinno się rehabilitować jeszcze więcej, bo aż 45,9 proc. – wskazali autorzy badań w Lidzbarku Warmińskim.

Nie jest dobrze też w szkołach podstawowych, gdzie na rehabilitację powinno pójść 20 proc. dziewcząt i 27 proc. chłopców. Rehabilitacja jest wskazana nawet wśród przedszkolaków –  dotyczy to 3,3 proc. dziewczynek i 4,3 proc. chłopców.

Fundusze na finansowanie projektu w wysokości 140 tys. zł na wsparcie zajęć sportowych w szkołach, ze szczególnym uwzględnieniem gimnastyki korekcyjnej przyznało ministerstwo sportu i turystyki.   Pieniądze lidzbardzki samorząd przeznaczył na doposażenie szkolnych sal w sprzęty niezbędne do zajęć, wynagrodzenie dla prowadzących oraz wydanie broszur z zestawem ćwiczeń dla dzieci i kampanię promującą zdrowy styl życia. Do szkół i przedszkoli trafiły m.in. maty do ćwiczeń fitness, woreczki, laski i szarfy gimnastyczne, taśmy rehabilitacyjne, mini jeżyki, hula hop itp.

Uczniowie i najstarsze grupy przedszkolaków od maja 2018 r. mają w lidzbarskich Termach Warmińskich zajęcia, które są ukierunkowane na walkę z wadami postawy. Obejmują one naukę pływania oraz ćwiczenia korekcyjne na basenie. Od września uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach korekcyjnych.

Urząd Lidzbarka Warmińskiego wydał także książeczkę zawierającą podstawowe ćwiczenia w takich wadach postawy jak skolioza, płaskostopie, plecy okrągłe, wklęsłe lub płaskie.

Książeczka zawiera kilkadziesiąt prostych ćwiczeń, które rodzice mogą wykonywać z dziećmi w domu. W przyszłym roku jeszcze raz zostaną przeprowadzone badania w celu sprawdzenia rezultatu działań profilaktycznych, aby porównać wyniki z roku 2017 – zapowiadają realizatorzy projektu.

Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego uważa, że projekt profilaktyki wad postawy i skoliozy powinien zostać wdrożony w całym kraju, dlatego jego dotychczasowe efekty przedstawił w ministerstwach: zdrowia, edukacji i sportu.

Źródło: Anna Mikołajczyk-Kłębek/ Codzienny Newsletter Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY