Olsztyńskie autobusy miejskie pojadą do Olsztynka

0
1106
Od lewej: Bogusław Kowalewski zastępca burmistrza Olsztynka, Piotr Grzymowicz prezydent Olsztyna i Irena Derdoń wójt gminy Stawiguda

Linia 129, która od początku września funkcjonuje na trasie Olsztyn-Gryźliny zostanie wydłużona. Już od października autobusem miejskim będzie można dojechać do Olsztynka.

Cieszę się bardzo, że kolejna gmina dołącza do naszego systemu transportu publicznego. Gminy te stale się rozwijają. Powstaje na ich terenie wiele nowych miejsc pracy, więc transport publiczny jest tam coraz bardziej potrzebny – powiedział Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Linia 129 zostanie wydłużona i dodane zostaną do niej cztery nowe przystanki; Ameryka, Olsztynek-Skansen, Olsztynek-Zamek i Olsztynek. Odbywać się będzie osiem par kursów. Autobusy będą startowały z przystanku Plac Roosevelta w Olsztynie.

Trochę dłużej trwał proces decyzyjny, ponieważ musieliśmy to wszystko przeanalizować i chcieliśmy być pewni, że to będą dobrze wydane pieniądze. Zrobiliśmy rozpoznanie wśród inwestorów, którzy w tej chwili rozpoczynają inwestycję w gminie Olsztynek, ale także wśród mieszkańców poszczególnych sołectw i okazuje się, że zainteresowanie jest bardzo duże. Największy inwestor czyli Zalando jest również bardzo zainteresowany. W związku z tym, nie wykluczamy, że po jakimś czasie będziemy musieli zwiększyć częstotliwość kursów. Plus dla mieszkańców jest też taki, że będą teraz mogli taniej podróżować do Olsztyna, ponieważ wystarczy, że kupią bilet normalny za 3 zł lub ulgowy za 1.5 zł – powiedział Bogusław Kowalewski, zastępca burmistrza Olsztynka.

Już teraz można wstępnie powiedzieć, że otwarcie linii 129 było „strzałem w dziesiątkę”- Jesteśmy bardzo zadowoleni, jeżeli chodzi o zainteresowanie kursami. Autobusy kursujące w godzinach porannych na trasie Gryźliny-Olsztyn, praktycznie zawsze są zapełnione – dodał Marcin Szwarc, zastępca dyrektora ZDZiT w Olsztynie.

Gratuluję gminie Olsztynek, że zdecydowała się włączyć w komunikacje publiczną. Nasi mieszkańcy są bardzo zadowoleni z tych przejazdów, więc mam nadzieję, że może z czasem uda się zwiększyć częstotliwość kursów. Prowadzimy także negocjacje ze ZDZiT-em na temat uruchomienia komunikacji z miejscowością Ruś i Bartążekpowiedziała Irena Derdoń, wójt gminy Stawiguda.

Warto również dodać, że gminę Olsztynek transport publiczny w 2018 roku będzie kosztował 225 tysięcy złotych. Z tym, że na trasie z Olsztyna do Gryźlin, koszta są rozłożone po równo na gminę Stawiguda i gminę Olsztynek, a już na trasie z Gryźlin do Olsztynka spoczywają tylko barkach olsztyneckiego samorządu. Identycznie wygląda sprawa, jeżeli chodzi zyski z biletów. Na pierwszym wspomnianym odcinku są one wspólne, ale już na drugim należą tylko do gminy Olsztynek.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY