ALLAN WEATHERILL W ORANŻERII KULTURY

0
365

W ostatni sobotni wieczór marca Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim gościła brytyjskiego artystę, malarza Allana Weatherilla, oraz jego zjawiskowe obrazy często przedstawiające świat natury.

W prezentowanych pracach zaskakuje odbiorców feeria barw, użyta technika plam i samo dzieło. Autor maluje głównie olejami i akwarelami, ale koncept obrazu najpierw powstaje w jego umyśle i fantazji. Następnie pomocne są ołówek i szkicownik, bo jak twierdzi artysta, podstawowe umiejętności rysowania są niezwykle ważne w procesie twórczym. Gotowe dzieła Allana Weatherilla i udostępnione do obejrzenia szkicowniki zachwycają, a w nich są też pierwsze malunki jego ukochanej wnuczki.
Artysta urodzony w Londynie od ponad dwudziestu lat mieszka w Polsce, w miejscowości pod Dobrym Miastem. W Oranżerii w swobodnej rozmowie z dyrektor Anną Puszcz ujął słuchających bezpośrednim zachowaniem i urokiem osobistym – malarzowi współtowarzyszyła żona Barbara. Artysta z chęcią odpowiadał na zadawane mu pytania o twórczość, szczególnie intrygował publiczność motyw kostek do gry posadowionych w różnorodnym tle. W trakcie spotkania pojawiły się akcenty muzyczne – na fortepianie gościnnie zagrała osiemnastoletnia Basia Pałczyńska. Uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Olsztynie wykonała utwory Mozarta, Chopina i Lutosławskiego. Młoda adeptka sztuki muzycznej zagrała z pasją współtworząc niepowtarzalny klimat sobotniego wernisażu.

BRAK KOMENTARZY