37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

0
1133

W Olsztynie na Placu Solidarności odbyły się uroczystości, związane z 37. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

Stan wojenny w Polsce w trwał od 1981 do 1983. Wprowadzono go na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6, gen. Wojciech Jaruzelski, poinformował Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Dzisiaj obchodzimy 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Z tego powodu w Olsztynie na Placu Solidarności odbyły się oficjalne uroczystości.

Tegoroczne obchody 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, mają wymiar szczególny i symboliczny, ponieważ odbywają się w wyjątkowym roku, stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziś oddajemy też cześć tym, którzy odzyskali niepodległość w 1918 roku i tym, którzy potem walczyli o utrzymanie jej granic. Dziś jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami i mamy skarb, jakim jest niepodległa Polska. 37 lat po tragicznych wydarzeniach grudnia 1981 roku jesteśmy winni pamięć  wszystkim, którzy o Polskę walczyli i oddali za nią zdrowie i życie. Ich zasługi nie mogą pozostać zapomniane – powiedział Józef Dziki, Przewodniczący Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiej „Solidarności”.

Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Artur Chojecki, również złożył hołd bohaterom stanu wojennego- W kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w wolnej, demokratycznej ojczyźnie upamiętniamy i oddajemy cześć ofiarom tamtego okresu. Byli nimi nie tylko represjonowali, zwalniani z pracy, internowani i aresztowani ludzie, ale także ich rodziny i najbliżsi. Nie zapominamy o osobach z naszego regionu, które potrafiły zachować swoją godność. Walcząc o ideały solidarnej i niezależnej Polski traciły kariery, zdrowie, a nawet życie. Składamy dziś hołd patriotom, bohaterom stanu wojennego, związkowcom i ludziom solidarności, tym, którzy do końca zostali nieugięci. Dziękujemy wam za walkę i lekcję patriotyzmu.

Przybyli goście złożyli kwiaty i zapalili znicze przy Pomniku Wolności Ojczyzny.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY