Strażacy z OSP z promesami na wozy

0
442

Wojewoda Artur Chojecki uczestniczył w uroczystym wręczeniu promes na zakup nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych dla 19 jednostek OSP z województwa warmińsko-mazurskiego.

W wydarzeniu udział wziął Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Błażej Poboży oraz Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Tomasz Komoszyński.

Wojewoda podkreślił jak ważny dla lokalnego bezpieczeństwa jest planowany zakup samochodów. Dziękował również za codzienną służbę, za zaangażowanie w walkę z pandemią Covid -19 oraz za obecną pomoc na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Łączna kwota dofinansowania zakupu 2 ciężkich, 12 średnich i 5 lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych to prawie 14 mln złotych. Zakupy samochodów sfinansowane zostały ze środków: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa, dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz gmin, powiatów i jednostek OSP. Budżet Państwa wspomógł zakup pojazdów kwotą ponad 8 mln złotych.

Promesy otrzymały następujące jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych: Galiny, Wydminy, Iława, Jakubowo Kisielickie, Wonna, Miłomłyn, Pasym, Iłowo, Kiełpiny, Płośnica, Borzymy, Starzykowo, Barczewo, Cerkiewnik, Klebark Wielki, Tułodziad, Smykówko, Olszyny, Szymany.

OSP i straż zawodowa tworzą jeden system ochrony przeciwpożarowej, jedno środowisko strażackie, które jako takie jest najwyżej ocenianą służbą mundurową” – powiedział wojewoda

– 96 procent tych osób, które w Polsce znajdują schronienie, to kobiety i dzieci. To matki i żony tych dzielnych mężów, którzy bronią Ukrainy przed agresją. Dlatego tak ważne jest, aby ci, którzy w Polsce szukają schronienia, takie schronienie otrzymywali – powiedział wicemnister.

Podczas uroczystości, poza promesami wręczone zostały przez Wojewodę oraz Podsekretarza Stanu z MSWiA decyzje w sprawie przyznania świadczeń ratowniczych druhom OSP na podstawie ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych, które otrzymało 10 druhów: 4 z powiatu iławskiego, 4 z powiatu lidzbarskiego, 1 z powiatu działdowskiego i 1 z powiatu nowomiejskiego.

BRAK KOMENTARZY