Straty branży centrów handlowych rosną o kolejne miliardy złotych

0
95

Straty branży centrów handlowych pogłębiają się o kolejne miliardy złotych – przekazała PAP w środowym komentarzu Polska Rada Centrów Handlowych odnosząc się do decyzji rządu o przedłużeniu obostrzeń.
Obowiązujące obostrzenia przedłużone zostały do co najmniej 18 kwietnia. Już dziś wiadomo, że odbije się to na sytuacji centrów handlowych. Do sprawy odniosła się Polska Rada Centrów Handlowych. – Straty branży centrów handlowych pogłębiają się o kolejne miliardy złotych – stwierdził dyrektor zarządzający PRCH Krzysztof Poznański.
Przypomniał, że na wsparcie najemców z budżetów właścicieli i zarządzających obiektami handlowymi popłynęło ponad 5,5 mld zł, co stanowi około połowę ich rocznych przychodów.

“Mimo przedłużających się lockdownów wynajmujący pozostają nadal pozbawieni jakiejkolwiek pomocy państwa, rekompensującej uprzywilejowanie jednych z uczestników rynku – najemców, względem drugich – wynajmujących. Skutki ostatnich decyzji odczują wszyscy właściciele i zarządcy centrów handlowych w Polsce o powierzchni powyżej 2000 m kw., a około 300 z ponad 570 obiektów handlowych działających w Polsce należy do polskich właścicieli” – wskazał Poznański.
Przypomniał, że nieruchomości handlowe są finansowane w 70-80 proc. z kredytów bankowych, a umowy najmu są zabezpieczeniem spłacanych zobowiązań kredytowych. – Szacowana wartość zadłużenia branży wynosi do 90 mld zł, a roczny koszt odsetek od zaciągniętego zadłużenia sięga 3,2 mld zł. Obniżenie łącznej wartości umów najmu, nawet o 10-20 proc. powoduje niewypłacalność wynajmującego, a w konsekwencji problemy po stronie sektora finansowego – wskazuje PRCH.
W ocenie Rady obecna sytuacja oznacza konieczność pilnego wdrożenia programu pomocy dla właścicieli centrów handlowych. – Cały czas jako branża rekomendujemy wsparcie całej branży handlowej poprzez stworzenie mechanizmu opartego o dopłaty dla najemców do kosztów stałych, w tym czynszów – zgodnie z dobrymi doświadczeniami pochodzącymi z innych europejskich krajów – tak by mogli regulować swoje zobowiązania względem wynajmujących. Takie rozwiązanie pozwala utrzymać płynność i stabilność najemców, wynajmujących i sektora finansowego – zaznaczono.
Polska Rada Centrów Handlowych jest stowarzyszeniem not-for-profit, zrzeszającym ponad 200 firm działających w branży miejsc handlu i usług. 70 proc. powierzchni centrów handlowych w Polsce jest w rękach firm stowarzyszonych w PRCH.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ