Stacje meteorologiczne z dofinansowaniem

0
414

Pozyskiwane z nich dane poza bieżącym wykorzystaniem lokalnym, będą stanowiły uzupełnienie krajowej sieci stacji meteorologicznych, które pracują w Systemie Monitoringu Suszy Rolniczej obsługiwanym przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Finansowe wsparcie jest skierowane do samorządów gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Należy je przeznaczyć na zakup i montaż automatycznej stacji meteorologicznej wraz z urządzeniem ogródka meteorologicznego. Dotacja wynosi do 75 proc. kosztów kwalifikowanych zadania i nie może przekroczyć 50 tys. zł.

Wnioski należy składać do 16 maja 2022 roku, a zgłoszenie dotyczy zadania, którego zakończenie nastąpi w nieprzekraczalnym terminie do 31 grudnia 2022 roku. Wnioskodawca może złożyć maksymalnie jeden wniosek na realizację jednej inicjatywy.

Rozstrzygnięcia zarządu województwa trafią następnie pod głosowanie radnych sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego w ubiegłym roku, przy merytorycznym wsparciu pracowników Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, z powodzeniem wdrożył „Warmińsko-Mazurski Instrument Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej 2021”.

Uruchomione zostały cztery stacje meteorologiczne w regionie (powiat nowomiejski – gmina Kurzętnik; powiat nidzicki – gmina Janowiec Kościelny; powiat braniewski – gmina Braniewo; powiat działdowski – gmina Działdowo), wspierające System Monitoringu Suszy Rolniczej prowadzony przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

Stacje meteorologiczne wspierają System Monitoringu Suszy Rolniczej prowadzony przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. System ten ma za zadanie wskazać obszary, na których wystąpiły straty spowodowane suszą w uprawach uwzględnionych w Ustawie o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w Polsce.

Instalowane stacje meteorologiczne ułatwiają producentom rolnym wiarygodne udokumentowanie występowania niekorzystnych dla upraw zjawisk meteorologicznych oraz innych nieprzyjaznych warunków będących podstawą do ubiegania się o odszkodowania rolnicze spowodowane m.in. suszą rolniczą. Stacje automatycznie wykonują pomiary: wilgotność powietrza i gruntu, ilość wody deszczowej, siłę i kierunek wiatru, temperaturę itp. Uzyskane dane są na bieżąco przekazywane do Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Dzięki zrealizowanemu w 2021 roku przedsięwzięciu „Warmińsko-Mazurski Instrument Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej 2021” rolnicy z naszego regionu otrzymują dostęp do danych meteorologicznych w mierzonych w czasie rzeczywistym, które mogą wykorzystać nie tylko w monitoringu suszy rolniczej. Mieszkańcy naszego województwa, uzyskali nieograniczony dostęp do danych pogodowych pozyskanych z punktów, w których postawione zostały automatyczne stacje meteorologicznej w regionie.

BRAK KOMENTARZY