Sprawdź, ile Twoja gmina dostanie z rządowej tarczy inwestycyjnej (wyszukiwarka)

0
516
Pieniądze na inwestycje samorządowe od rządu

Na rządowej domenie www.gov.pl opublikowano wyszukiwarkę, która pozwala sprawdzić, jaka kwota przysługuje danej gminie, miastu i powiatowi w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych.

Tzw. tarcza inwestycyjna to środki przeznaczone na dotacje dla JST w wysokości od 0,5 mln zł do ponad 93 mln. Łącznie w skali całego kraju wsparcie opiewa na 6 mld zł, z czego 5 mld przeznaczonych jest dla gmin i miast na prawach powiatu a 1 mld dla powiatów ziemskich. Ponad 2,6 mld zł z puli Funduszu trafi do gmin wiejskich i  miejsko‑wiejskich.

“To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości. W sytuacji gdy wiele gmin i powiatów boryka się z trudnościami finansowymi, dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji to Tarcza dla samorządów” – podkreślono w rządowym komunikacie.

Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów będą wynikały z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów. Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19, a wsparcie jest bezzwrotne.

Wnioski mają być kierowane do Prezesa Rady Ministrów elektronicznie, za pośrednictwem wojewody. Pieniądze będą przyznawane w formie przelewów na wniosek samorządów; mają trafić do JSTw ciągu kilku tygodni.

“Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, m.in.  remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków, drogi – a także inne niezbędne lokalnie działania ” – czytamy w komunikacie.

Nie wskazano przy tym ostatecznego terminu na wydatkowanie środków przez samorządy.

W czwartek o wysokości wsparcia w regionach informowali na konferencjach prasowych wojewodowie.

Rządowa wyszukiwarka znajduje się POD TYM LINKIEM

źródło:pap

BRAK KOMENTARZY