Spacer kuracjuszki po pasie drogi granicznej

0
216

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi zatrzymali osobę, która w weszła na pas drogi granicznej. Zarejestrowały ją kamery.

Patrol SG natychmiast ruszył w kierunku granicy. Okazało się, że kuracjuszka z pobliskiego sanatorium  nie zwracając uwagi na oznaczenia granicy państwa, wybrała się na spacer. Tym razem do przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom nie doszło, Za to grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Od początku roku funkcjonariusze z W-MOSG ujawnili około 30 osób, które najczęściej z ciekawości łamały przepisy, wchodząc na pas drogi granicznej. W większości byli to turyści, kuracjusze czy grzybiarze.

Straż Graniczna przypomina o zasadach obowiązujących przy granicy państwa. Należy pamiętać, że granica państwowa Rzeczypospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską jest jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej. Przekraczanie jej jest możliwe wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.

Funkcjonariusze Straży Granicznej przestrzegają przed konsekwencjami karnymi w przypadku przekroczenia granicy państwa w miejscach do tego niewyznaczonych np. aby zrobić sobie pamiątkową fotografię, czy pospacerować po pasie granicznym. Zachowania takie stanowią czyny karalne określone w Kodeksie Karnym lub Kodeksie Wykroczeń, w zależności od okoliczności czynu, zagrożone karą grzywny do 500 zł bądź karą pozbawienia wolności do 3 lat.

BRAK KOMENTARZY