Sołtysi zachęcają mieszkańców do wspólnego działania

0
248

Sołtysi w Polsce byli już w XIII wieku i są jedną z najstarszych instytucją państwa. Obecnie w naszym kraju jest ponad 40 tys. sołtysów, natomiast na Warmii i Mazurach – 2,5 tysiąca.

– Aż 1,5 tys. sołtysów z całego regionu bierze udział w dzisiejszych uroczystościach – przyznaje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Kiedy pierwszy raz organizowaliśmy Forum Sołtysów było nas blisko 1 tys. osób. Widać zatem, że nasze spotkania cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dziękujemy, że jesteście razem z nami. Wspólnie możemy rozmawiać o tym, jak zadbać o teraźniejszość i przede wszystkim o naszą przyszłość. W naszym regionie mieszka ponad 1,4 mln osób z czego blisko 600 tys. to mieszkańcy wsi i małych miejscowości. To właśnie tam rozpoczyna się pierwszy szczebel samorządności, a sołtysi najlepiej znają problemy i potrzeby lokalnego środowiska. Przed nami kolejna perspektywa unijna na lata 2021-2027, a nasze województwo może liczyć na blisko 1,8 mld euro z polityki spójności. Część tych środków z pewnością trafi na wiejskie obszary, co spowoduje ich rozwój. Ty wy będziecie beneficjentami programu regionalnego na lata 2021-2027 Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur.

W Ostródzie blisko 100 sołtysów z Warmii i Mazur zostało wyróżnionych przez marszałka województwa warmińsko-mazurskiego za zaangażowanie oraz rozwój swojej społeczności w minionych miesiącach.

Powiększyło się ponadto grono honorowych obywateli województwa warmińsko-mazurskiego. Odznaką Honorową Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego zostali wyróżnieni:
– Grażyna Ostas – lider i inicjator rozwoju lokalnego. Od 2006 roku do chwili obecnej sołtys wsi Turznica. Od 2012 roku prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Turznicy. Od 2019 roku prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Turznicy. Od 2012 roku Radna Powiatu w Ostródzie.
– Halina Jaśniewicz – pełni funkcję sołtysa sołectwa Lipniki od 2015 roku. Jako sołtys integruje społeczność lokalną i pobudza do działania. Założycielka Koła Gospodyń Wiejskich w Lipnikach „Odnowa”. Aktualnie wiceprzewodnicząca Gminnej Rady Seniora i członkini Komisji Finansowo-Gospodarczej Rady Gminy Jedwabno.
– Krystyna Roman – założycielka Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Uzdowo. Wspiera lokalną społeczność. Działa na rzecz rehabilitacji dzieci oraz Uczniowskiego Klubu Sportowego w Uzdowie. Uczestniczyła w programie Rok Katyński pod nazwą „Katyń ocalić od zapomnienia”. Zdobyła III miejsce wśród seniorów na festiwalu „Cicha Woda”.
– Bernard Burba – V kadencji sołtys w Babkach Gąseckich. Działacz, aktywista lokalny. Współzałożyciel Koła Gospodyń Wiejskich w Babkach Gąseckich. Dobry organizator inwestycji w sołectwie.
– Jerzy Olek – długoletni działacz społeczny. Pełni funkcję sołtysa Ławice od 23 lat. Jest bardzo aktywny w Klubie Seniora oraz Klubie Integracji Społecznej. Współorganizator Festynu Behringowskiego i Biegu o Puchar Wójta. Aktywnie współpracuje z fundacją im. Emila van Behringa w Marburgu w Niemczech.
– Eugeniusz Skindziul – od 1994 roku prowadzi indywidualne gospodarstwo rolne o powierzchni  30 ha. Głównym kierunkiem gospodarstwa jest produkcja mleczna. Od 2015 roku służy społeczności lokalnej pełniąc funkcję sołtysa wsi Babki Oleckie w gminie Olecko. Jest członkiem Koła Gospodyń Wiejskich „Babczanki”.

Uhonorowani zostali również zwycięzcy konkursów „Małe Granty Sołeckie Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego”, „Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla” czy „Granty Marszałka dla Kół Gospodyń Wiejskich”.

Z kolei Marian Jurak (wiceprezes zarządu głównego PTTK) wygłosił wykład poświęcony 550-leciu urodzin Mikołaja Kopernika. – Jak Mikołaj Kopernik przybywał na Warmię to sołtysi już tutaj byli – mówił podczas prelekcji.

Wydarzenie zwieńczył koncert Sławomira.

Organizatorem Samorządowego Forum Sołtysów był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, partnerami – Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Sołtysów.

BRAK KOMENTARZY