Sinice “okupują” popularne jezioro

0
503

Zakaz kąpieli w jeziorze Ukiel w Olsztynie przedłużony. W wodzie nadal obecne są groźne dla zdrowia sinice. Nawet mimo zmiany pogody ich skupiska są nadal widoczne na tafli wody.

– Sinice nie ustępują, więc w porozumieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym wyznaczyliśmy nowy termin badania próbek wody — to czwartek 28 lipca — poinformował Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie.

Zapewniono przy tym, że zakaz kąpieli nie wyklucza innej aktywności. Normalnie funkcjonują wypożyczalnie sprzętu pływającego przy ul. Kapitańskiej, Sielskiej i Olimpijskiej.

 Na Warmii i Mazurach działają 42 oficjalne kąpieliska objęte badaniami wody. Sinice pojawiły się także na kąpielisku miejskim w Nidzicy. Wiele działających na Warmii i Mazurach kąpielisk nie jest jednak objętych żadną kontrolą. Zaniepokoić powinien między innymi kolor wody — zielony lub żółty, piana na powierzchni i nieprzyjemny zapach. Ryzyko obniży dopiero radykalna zmiana pogody. Potrzebne są deszcz i wiatr.

Czerwoną flagę na kąpieliskach nad Ukielem wywieszono 20 lipca. Obowiązuje bezwzględny zakaz kąpieli, a decyzję podjęto w uzgodnieniu z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną. “Prosimy nie wchodzić do wody, kontakt z sinicami to zagrożenie zdrowia” — podkreślono.

Cieszące się popularnością wśród olsztynian miejskie kąpieliska nad Ukielem są zlokalizowane w centralnej części kompleksu i w pobliżu boisk do siatkówki plażowej. Nadal czynne jest kąpielisko na jeziorze Skanda w Olsztynie.

ŹRÓDŁO: PAP

BRAK KOMENTARZY