Ścieki pod kontrolą. Gminy w całej Polsce mają sprawdzić procedury na wypadek awarii ściekowej

0
285
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Na polecenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska gminy w całej Polsce mają dokonać przeglądu procedur stosowanych w przypadku “poważnej awarii ściekowej”. Przygotowywane są też kontrole oczyszczalni w całej Polsce – poinformowała rzeczniczka GIOŚ Agnieszka Borowska.

Pisma do gmin z poleceniem przeglądu procedur skierować mają Wojewódzcy Inspektorzy Ochrony Środowiska. Przyczynkiem do przeglądu procedur, a następnie kontroli oczyszczalni w całej Polsce jest awaria kolektorów MPWiK w Warszawie przesyłających ścieki do oczyszczalni “Czajka”.

“Główny Inspektor Ochrony Środowiska polecił Wojewódzkim Inspektorom poinformowanie gmin o konieczności sprawdzenia procedur na wypadek poważnej awarii ściekowej, opisanej w art. 243 Ustawy o ochronie środowiska” – powiedziała Serwisowi Samorządowemu PAP rzeczniczka GIOŚ.

Dodała, że po awarii MPWiK w Warszawie przygotowywane są też kontrole oczyszczalni w całej Polsce. Inspektorzy mają je rozpocząć w przyszłym roku. “Teraz dajemy szanse gminom, by same sprawdziły procedury stosowane w sytuacji awarii jak ta w stolicy” – wskazała Borowska.

Jak mówiła rzeczniczka, kontrole są potrzebne bo w przypadku awarii w Warszawie “wydaje się, że procedury nie zadziałały, nie powiadomiono niezwłocznie służb”.

Do awarii kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni doszło pod koniec sierpnia. W jej efekcie nieczystości były zrzucane do Wisły. Według GIOŚ, od początku awarii ściekowej do 14 września w Warszawie do Wisły zrzucono ponad 3 mln metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków.

Wobec zagrożenia ekologicznego rząd podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy są przepompowywane do oczyszczalny.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że trwają analizy przyczyn awarii. “Będziemy sprawdzać, czy zawinili projektanci, czy to było w fazie projektowania, czy w fazie koncepcji czy w fazie wykonania, czy pojawiły się jakieś błędy, jeżeli chodzi o eksploatację. To wszystko badają eksperci i na pewno na końcu będziemy wyciągali z tego wnioski” – zapewnił prezydent Warszawy w telewizji Polsat News.

Źródło: Serwis PAP

BRAK KOMENTARZY