Samorządy: wzrost cen prądu odbije się na rozwoju

0
132

Od 40 do nawet 70 proc. wzrosną ceny energii elektrycznej dla samorządów w przyszłym roku, co negatywnie wpłynie na możliwości ich rozwoju – oceniają gminy, proszone w komentarz w tej sprawie przez Serwis Samorządowy PAP.

Podwyżki cen prądu mogą odbić się na jakości usług publicznych, świadczonych na rzecz mieszkańców – uważa rzecznik prasowy Urzędu Miasta Częstochowy Włodzimierz Tutaj.

We wrześniu w Częstochowie rozstrzygnięty został przetarg na dostawy energii elektrycznej, którą w 2022 r. dla czterech wydziałów urzędu miejskiego i 136 jednostek organizacyjnych gminy miasta Częstochowy będzie dostarczała  firma ENEA S.A.

„Począwszy od 1.01.2022 r. w rozliczeniach stosowana będzie cena jednostkowa energii elektrycznej z akcyzą netto 0,421 zł/kWh, jednakowa dla wszystkich grup taryfowych i stref czasowych. W 2021 roku sprzedawcą energii jest PGE Obrót S.A. przy cenie jednostkowej 0,273 zł/kWh. Cena jednostkowa wzrosła więc w 2022 roku o 54 proc. w porównaniu do roku 2021” – napisał Tutaj w odpowiedzi na pytanie Serwisu Samorządowego PAP.

Jak poinformował, w celu optymalizacji kosztów zakupów energii jego miasto od lat nabywa ją w ramach zamówienia wspólne i monitoruje jej zużycie w jednostkach podległych. Gmina sukcesywnie wymienia także urządzenia i oświetlenia na energooszczędne.

Zdaniem rzecznika UM Częstochowy, choć wzrost kosztów energii nie oznacza automatycznego zwiększenia podatków i opłat lokalnych dla mieszkańców, będzie on miał negatywny wpływ na możliwości rozwoju.

„Samorząd (…) będzie po prostu sukcesywnie zmniejszał swoje możliwości w sferze wydatków bieżących, niestety nie bez wpływu na jakość usług publicznych świadczonych lokalnie na rzecz mieszkańców oraz prowadzenie prorozwojowej polityki lokalnej” – oświadczył Włodzimierz Tutaj.

Gmina miejska Aleksandrów Kujawski podpisała umowę na dostawy energii elektrycznej w przyszłym roku 30 września. Zgodnie z dokumentem wydatki na ten cel wzrosną o ok. 40 procent – przekazał zastępca burmistrza Tomasz Kozłowski.

„Gmina Miejska Aleksandrów Kujawski do 30 września br. wydała na energię elektryczną kwotę 250.000,00 zł. W przyszłym roku oczekujemy wydatków za energię elektryczną na poziomie 350.000,00 zł.” – napisał.

Zapewnił jednocześnie, że gmina stara się nie obciążać swoich mieszkańców rosnącymi cenami prądu, jednak poinformował, że prace nad przyszłorocznym budżetem jeszcze trwają i na razie nie wiadomo, jakie zapadną decyzje w tej sprawie.

„Gmina Miejska Aleksandrów Kujawski mimo podwyżek energii elektrycznej stara się nie obciążać rosnącymi cenami za prąd mieszkańców w postaci podwyżek za różnego rodzaju opłaty. Obecnie trwają prace nad przyszłorocznym budżetem i jeszcze nie wiadomo, czy przez wzrost cen prądu będą podwyżki” – podkreślił Kozłowski.

Urząd Gminy Komorniki poinformował, że cena, którą zaproponowano w ofercie sprzedaży energii elektrycznej na 2022 r. jest aż o 70 proc. wyższa od ceny dostaw w tym roku.

„W bieżącym roku środki przeznaczone na zakup energii zostały przyjęte w wysokości 2.730.000 zł, a na 2022 r. do projektu budżetu zaplanowane zostaną w wysokości 4.600.000 zł.” – przekazał urząd.

„Umowa dotycząca energii elektrycznej, zawieranej przez gminę, dotyczy obiektów użyteczności publicznej (m.in. domów kultury, szkół, przedszkoli, obiektów sportowych), a także oświetlenia itp. (…). Mogą np. wzrosnąć ceny komercyjnych wynajmów gminnych obiektów” – wskazano w piśmie przesłanym Serwisowi Samorządowemu PAP.

Urząd Miasta Ełku poinformował, że w ramach istniejących umów, które obowiązują do przyszłego roku, na zakupy energii elektrycznej w 2021 i 2022 roku wyda kwoty na podobnym poziomie, wynoszącym ponad 3,5 mln zł.

Kolejny przetarg w tej sprawie urząd przeprowadzi w 2022 r., jednak już dziś obawia się, że wzrost cen prądu będzie miał decydujące znaczenie na zwiększenie wydatków na zadania bieżące.

„Obserwowany wzrost cen energii elektrycznej będzie miał znaczący wpływ na zwiększenie wydatków w budżecie miasta Ełk w 2023 r. na zadania bieżące, a w szczególności na wzrost kosztów utrzymania szkół, przedszkoli, domów kultury, obiektów sportowych oraz oświetlenia ulicznego. Wydatki na energię elektryczną są pokrywane z dochodów własnych gminy” – wskazał Krzysztof Wilczyński, Główny Specjalista ds. Zarządzania Energią w Urzędzie Miasta Ełku.

BRAK KOMENTARZY