“Samorządy nie stracą na Polskim Ładzie”

0
112

Od 2022 r. żaden samorząd nie będzie mieć mniejszych dochodów niż prognozował przed Polskim Ładem – twierdzi minister finansów Tadeusz Kościński. Jak zaznaczył, nieprawdziwe są tezy, że rząd nie wspiera samorządów.

Jak zaznaczył, resort chce też ustabilizowania sytuacji finansowej samorządów, aby mogły bezpiecznie planować wydatki i projekty.

Minister dodał, że nieprawdziwe są tezy, że rząd nie wspiera samorządów. „Wspiera i najlepszym dowodem są liczby. W latach 2016-2020 dochody samorządów wzrosły do 1,3 biliona złotych. W porównaniu do 2011-2015 to więcej o blisko 40 proc. Liczby te dotyczą wszystkich JST, w tym dużych miast” – podkreślał Kościński.

Minister przypomniał też, że rząd wprowadził szereg rozwiązań skierowanych do samorządów, w tym m.in. rządowy fundusz inwestycji lokalnych i uelastycznienie reguł zadłużania się przez samorządy, dzięki czemu ubiegły rok samorządowe budżety zamknęły się nadwyżką wynoszącą 5,7 mld zł przy prognozowanym deficycie na poziomie 20 mld zł.

Dodał, że po pierwszym półroczu br. budżety JST zanotowały nadwyżkę w wysokości 22,4 mld zł. “Kondycja finansowa samorządów jest bardzo dobra; jest przy tym ściśle powiązana z polską gospodarką, która weszła już na ścieżkę szybkiego wzrostu” – podsumował Kościński.

Z kolei wiceminister finansów Sebastian Skuza poinformował, że na 2022 r. samorządy zaplanowały dochody z PIT, CIT i subwencji ogólnej na poziomie ok. 140 mld zł. „Według naszych prognoz, dzięki projektowanym zmianom, dochody te wyniosą ok. 149 mld zł, czyli o 9 mld zł więcej” – podkreślił Skuza.

Przypomniał też, że jeszcze w tym roku JST otrzymają dodatkowe 8 mld zł – podzielone algorytmem, opartym na obiektywnych danych. „Będą mogły je wydać w tym lub 2022 r., zgodnie ze swoimi potrzebami” – zaznaczył wiceminister.

Skuza dodał, że samorządy otrzymają też dodatkowe 4 mld zł na wsparcie inwestycji wodno-kanalizacyjnych. Środki te zostaną przekazane do gmin jako uzupełnienie subwencji ogólnej.

Zdaniem samorządów na skutek zmian w  podatkowych w ramach Polskiego Ładu budżety JST w ciągu 10 lat stracą ok. 132 mld zł. Strona samorządowa przekonuje, że zaproponowane przez rząd rekompensaty są niewystarczające, szczególnie dla dużych miast, bo ich wysokość jest uzależniona od dochodu na mieszkańca. Zdaniem przedstawicieli największych miast, aby zapewnić mieszkańcom usługi publiczne realizowane przez samorządy na dotychczasowym poziomie oraz zrealizować zaplanowane inwestycje, konieczne jest zwiększenie udziału jednostek samorządu terytorialnego w PIT.

ŹRÓDŁO: PAP

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ