Samorządy jednym głosem: niech rząd sfinansuje zmiany w wynagrodzeniach nauczycieli

0
410

Cztery organizacje samorządowe – Unia Metropolii Polskich, Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Unia Miasteczek Polskich i Związek Miast Polskich – zaapelowały do rządu o pełne sfinansowanie z budżetu państwa planowanych zmian w wynagradzaniu nauczycieli zatrudnionych we wszystkich szkołach i placówkach oświatowych, w tym również w przedszkolach.

Przedstawiciele samorządów postulują by Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Finansów zaplanowały adekwatne środki na wdrożenie nowego systemu wynagradzania nauczycieli poza podstawową kwotą części oświatowej subwencji ogólnej.

Zdaniem samorządowców kluczowe jest zapewnienie źródeł finansowania wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli przedszkoli, dla których zgodnie z planami ministerstwa, wymagany wymiar czasu pracy (tzw. „pensum”) ma postać bez zmian. „W konsekwencji, w odniesieniu do tej grupy zawodowej, skutki podwyżek mogą być najwyższe, szczególnie w przeliczeniu na jeden etat” – czytamy w apelu.

Jednocześnie w dokumencie zaznaczono, że koszty nauczania i opieki przedszkolnej tylko w niewielkim stopniu pokrywane są ze środków przekazywanych samorządom w ramach subwencji oświatowej i dotacji celowej.

Dlatego, jak podkreślono, “niezbędne jest pełne zabezpieczenie w budżecie państwa adekwatnych kwot na podwyżki dla nauczycieli przedszkolnych szczególnie w tym i przyszłym roku, kiedy to w wyniku wprowadzenia zmian w przepisach podatkowych zawartych w „Polskim Ładzie” większość samorządów utraci znaczną część dochodów stanowiących udział w PIT, a to właśnie te środki w latach poprzednich stanowiły główne źródło finansowania opieki przedszkolnej”.

ŹRÓDŁO: PAP

BRAK KOMENTARZY